Na brněnském Drupal setkání před pár dny jsem posbíral několik tipů na zajímavé moduly pro Drupal, jejichž zkoušením jsem strávil větší část víkendu. Pokud by vás zajímaly, zde jsou.

CKeditor

V první řadě jsem se rozhodl po delší době prozkoumat vody CKeditoru. Hovoří pro něj skutečnost, že bude zabudován v Drupalu 8. Když jsem na setkání sondoval, co kdo v Drupalu používá za editor, vyšel z toho CKeditor jednoznačně.

Osobně mám raději TinyMCE, kterému dává přednost třeba WordPress jako výchozímu editoru. Já TinyMCE preferuji, protože jsem kdysi usoudil, že umí lépe očesávat text vkládaný z Wordu. Navíc jsem se pro něj naučil psát rozšiřující pluginy.

Instalace CKeditoru do Drupalu prostřednictvím modulu Wysiwyg API, tedy stejně, jako mám TinyMCE, mě nijak zvlášť nenadchla. Ovšem pokud jej implementujete prostřednictvím modulu CKeditor, je to už jiná káva. Možnosti doplňování pluginů, kterých je na webu CKeditoru opravdu hodně, jenom tím, že je nakopírujete a zapnete, jsou skvělé.

CKeditor nyní automaticky čistí vkládaný text od balastu, takže není nutné to explicitně zapínat. Standardně ani negeneruje HTML entity pro diakritiku, jako dříve. A jeden důvod, proč uvažuji nad jeho nasazením na weby klientů – umí pro názornost orámovat bloky v textu a i začátečník v něm zvládne udělat například odstavec za tabulkou, pokud je tato poslední v textu. Orámování bloků sice TinyMCE zvládá také, ale v nejnovější verzi, kterou Wysiwyg API neumí implementovat ani v dev variantě.

Navíc je pro CKeditor dostupná spousta pluginů pro práci s Bootstrapem. Chystám na toto téma (Drupal, Boostrap a snadné formátování obsahu uživatelem) poněkud komplexnější článek pro Maxiorla.

Paragraphs

Radim Klaška předvedl v praxi pro mě do té doby neznámý modul Paragraphs. Jde o zajímavé řešení pro tvorbu například jednostránkových webů, tolik populárních v poslední době. Přiznám se, že bych podobný úkol stále asi řešil vytvořením regionů, umístěním bloků a následně jejich pohodlnou editací přes vizuální editor.

Nicméně Paragraphs toto zvládají i bez vytváření množství regionů v šabloně vzhledu. Pro každou ze sekcí na dlouhé stránce poskytují samostatný editor obsahu, ale také možnost vše přeskládat rovnou z administrace. Každý část stránky může být navíc rozdílného typu. Něco je editovatelné pole, něco může zobrazovat jiný obsahový uzel, něco může být slideshow a něco dalšího třeba obrázek s Parallax efektem. Ano, i obrázky na pozadí je možné přes Paragraphs a související moduly řídit z administrace.

Media a File Entity

Zdá se, že řada Drupalistů závidí WordPressu některé části administrace. Především část práce s obrázky a vkládání médií do obsahu. Co si budeme povídat, v Drupalu to není značka ideál, ale použitelné to je. Já například používám kombinaci modulů IMCE, Image Resize Filter, Colorbox, Plupload a Insert. A samozřejmě standardní obrázkové políčko. Pro drtivou většinu webů, které stavím, to bohatě stačí a není to uživatelsky až tak složité.

Pomocí modulu Media a File Entity je možné docílit vkládání obrázků podobně, jako to umí WordPress. Tedy zobrazením dialogu pro nahrávání, následně s možností snadného vyhledávání již dříve nahraných obrázků a jejich vložení do editoru.

Co mi ovšem vadí, tak je značná nestabilita tohoto modulu. Stejně tak skutečnost, že obrázky do textu vkládá pomocí nahrazovacích vzorků, které jsou následně zpracovány filtrem pro daný typ formátování.

Nápad je to zajímavý, já osobně ale zůstanu u dosavadního řešení popsaného výše.

To jsou tedy tři aktuální novinky, které objevuji, nebo znovu objevuji v Drupalu. Pomalu se těším na DrupalCampCS, kde některé z přednášek a hostů znějí zajímavě. Potkáme se?