Tento týden byl bohatý na novinky především okolo redakčního systému Joomla. Zachytil jsem i pár střípků okolo Piranha CMS. Přípravy na DrupalCon v Praze pokračují. A ani tentokrát nevynechám tip na zajímavý článek.

Nová Joomla a problémy vývojářů

Vyšla Joomla 4.1.2 a 3.10.8. Vydání řeší hned několik bezpečnostních chyb při práci se soubory, URL adresami, vstupními daty i obrázky SVG. Rovněž opravuje pár drobností v editoru TinyMCE a kompatibilitu s PHP 8. Vývojářům se bohužel nedařilo a tak tato verze následuje jen den po předešlé, která řešila stejné problémy, nicméně způsobila problémy s přihlašováním do administrace. Více viz Joomla 4.1.2 and 3.10.8 Release.

Akeeba popisuje v článku postup opravy webu pro webmastery, kterým se podařilo web shodit instalací Joomla 4.1.1 a 3.10.7.

V době, kdy píšu tyto řádky, nefunguje portál pro vývojáře v Joomle. V týdnu zmiňoval vydání a novinky v Joomla 4.2.0 Alpha 1. Tak doufejme, že smolný týden pro Joomlu s nástupem pondělka odezní.

Ve světle těch problémů to moc lákavé nyní asi nebude, ale pokud byste si chtěli rozběhnout vlastní server s Joomlou, můj oblíbený poskytovatel VPS Linode má připravený nový návod.

Redakčák pro .NET

Piranha CMS, redakční systém pro platformu .NET, má novou verzi 10.0.7. Aktualizuje šablony pro nové spouštění v .NET 6.

Konference o Drupalu v Praze

DrupalCon Praha 2022, tedy mezinárodní konference pro fandy Drupalu, se uskuteční 20. – 23. září 2022 v O2 Universum. Organizátoři už zveřejnili několik důležitých milníků s daty. Chcete-li přednášet, pak se přihlaste do 19. dubna. Začátkem května se otevřou registrace a prodej vstupenek za zvýhodněné ceny. Ten skončí v druhé polovině června, ve stejnou dobu, kdy bude znám kompletní program.

Nemůžu jinak než opět kroutit hlavou nad trendem prodeje vstupenek na akci, kdy ještě není jasné, o čem vlastně bude. Netýká se to samozřejmě jenom Drupalu. Ale u často společensko politicky laděného DrupalConu je to pro mě dost důležité. Pokud tedy program bude znám až po konci prodeje vstupenek za zvýhodněné ceny, budu případně muset sáhnout hlouběji do kapsy. Podrobnosti najdete na webu konference.

Tip: koukněte na mé postřehy z DrupalCon Europe 2020.

Trocha WordPressu pro začátečníky

Na závěr tu mám i něco k WordPressu. Pokud jste si ještě plně nevyzkoušeli práci s vizuálním návrhářem obsahu, mrkněte na článek How To Build Book and Book Review Cards with WordPress Blocks. Krok za krokem vás pomocí textů a obrázků provede vytvořením bloku s upoutávkou na knihu.