Přemýšlíte, jaký zvolit hosting pro svůj web běžící na systémech Drupal, Joomla nebo WordPress? Já jich za deset let vyzkoušel celou řadu, zde jsou moje doporučení.

Drupal, Joomla, WordPress. Svatá trojice těch nej (vyberte si - nejpoužívanější, nejlepší, nejoblíbenější) redakčních systémů. A taky potenciální problém na řadě webhostingů. U méně kvalitních hostingů můžete slyšet jen hromadu negativních vyjádření na adresu zmíněných redakčních systémů - spotřebují příliš paměti, jsou pomalé, ubírají zdroje na serveru. To je samozřejmě pravda, pokud je srovnáte s jedním PHP skriptem.

Ale správci takových hostingů si musejí uvědomit, že svět už není o dvou, třech PHP skriptech.

Nejčastější problémy s hostingem

Když bych měl shrnout, co některým hosterům vadí na redakčních systémech, bylo by to:

  • množství paměti pro PHP skripty (např. Drupal chce alespoň 64 MB v základu, ideálně 128 MB a více s doplňkovými moduly)
  • počet souběžných přístupů do databáze (pokud má hosting tento limit nízko, pak uvidíte jen chybové hlášení)
  • neumějí mod_rewrite pro čisté URL bez otazníků a rovnítek (dnes už jen výjimky)
  • některé hostingy mají moc krátkou dobu pro vykonání skriptu, což blokuje některé hromadné operace v redakčních systémech

Na druhou stranu se stále častěji objevují hostingy, které se podporou redakčních systémů chlubí a dokonce nabízejí jejich lépe či hůře zautomatizovanou instalaci.

Doporučené hostingy pro Drupal, WordPress a Joomla

Za 10+ let, co se současnými redakčními systémy pracuji, jsem vystřídal několik hostingů, takže se rád podělím o své zkušenosti. Když někomu stavím web, doporučuji obvykle tyto hostingy. Hned vzápětí vám sdělím proč.

Tuto pětici sám používám u různých svých projektů.

Wedos - rychle rostoucí webhosting, který před pár lety vtrhl jako velká voda na český internet. Nabízí velmi zajímavé ceny, které ještě vylepšují nejrůznější slevové akce. Stačí sledovat jejich Facebook. Mají vlastní serverovnu. Na weby s WordPressem používám několik jejich hostingů v tarifu noLimit Extra. Není to tedy záležitost za 25 Kč, kterou nabízejí především, na druhou stranu umožňuje hosting více webů na jednom účtu, neomezuje vás v počtu domén a subdomén, má velkou paměť pro PHP skripty... A hlavně, všechny nové databáze jsou už zřizovány na serverech s SSD disky, což se příznivě projeví na rychlosti webu. Osobně jsem změnu vyzkoušel na Maxiorel.cz a několika dalších webech, kde mám Drupal.

Webhosting C4 - než přišel Wedos, měl jsem dobré zkušenosti s Webhostingem C4 a vlastně proti němu nemám nic ani teď. Mají pěknou nabídku hostingu za 1200 Kč ročně včetně poplatku za doménu a plně postačujících 20 GB prostoru. Moc mi nevyhovuje jejich administrace, na druhou stranu nabízejí automatickou instalaci nejpopulárnějších redakčních systémů (Joomla, WordPress, Drupal, phpRS, phpBB, Moodle ). Uměli to daleko dříve, než Wedos. Automatický instalátor umí i eshopová řešení PrestaShop, VirtueMart, Magento, OpenCart, Zen Cart.

Web4U - hosting, se kterým jsem začínal a kde mám dodnes většinu domén. Nepatří k nejlevnějším, ale neměl jsem s nimi větší problém. Drupal, WordPress i Joomla tu běhá bez problémů, jen jsem u některých webů musel na podpoře vyžádat navýšení paměti pro PHP. Vyhověli vždy bez problémů.

HostGator - od Web4U jsem se kdysi pomalu přestěhoval na HostGator. Dodnes na něm mám několik anglicky psaných projektů. Je to multihosting s pěknou administrací (cPanel), nízkou cenou a ochotnou podporou. Nevýhodou je samozřejmě vzdálenost, takže v Česku se z něj weby nenačítají nejrychleji a má pomalé FTP.

Linode - tohle není webhosting v pravém slova smyslu, ale provozovatel virtuálních serverů. Chtěl jsem jej tu uvést pro úplnost. Používám jej pro vývojové weby a pro několik malých projektů. Mají myslím rozumnou cenu (ale určitě ne nejnižší), pěknou administraci a možnost zálohování.

Mám dobré zkušenosti i s dalšími hostingy, kde běží nějaké projekty mých klientů:

  • virtuály u Wedosu
  • Active24 (využívám při nákupech domén)
  • Czechia

Chystám se také vyzkoušet zajímavě se tvářící nabídku virtuálních serverů na SSD discích od DigitalOcean.

Kde nemám dobré zkušenosti?

Nikdy jsem neměl hosting u Savany, ale rozhodně ji nedoporučuji. Občas tam někomu překopíruju web, ale je to jeden výpadek za druhým, který trvá i delší dobu. A nemusí se jednat o obvyklé přetížení databáze kvůlii velikosti redakčního systému (který ale jinde bez problému). Nejsou výjimkou ani výpadky celého serveru, na kterém ve svém hostingu máte například jen jednoduchý redakční systém GetSimple.

Mimochodem, jedno důležité upozornění. Většina webhostingů nemá ráda, když od nich posíláte newslettery nebo jiný větší počet e-mailů. Mohou vám poštu dokonce zcela zablokovat. Pokud chcete podobnou funkci ve svém redakčním systému využít, doporučuji jej napojit na službu Mandrill. Co to je a co umí, to jsem sepsal v článku Zkuste Mandrill a maily na svém webu budete mít pod kontrolou na webu Maxiorel.cz.

A kde hostujete vy svoje weby se systémy Drupal, WordPress, Joomla a dalšími?