Uplynulé dva týdny byly ve znamení vydávání nových řad nebo opravených verzí hned několika populárních redakčních systémů. Vede je samozřejmě WordPress 6.1.

WordPress 6.1

Nový WordPress přišel s tématem vzhledu Twenty Twenty-Three. Pyšní se hned desítkou stylů a slibuje výbornou přístupnost. V editaci na vás čekají nové šablony rozvržení stránek a nástroje pro práci s layoutem. Zjednodušuje se úprava menu, editace je celkově o něco čistější.

Kompletní přehled novinek najdete na oficiálním webu v článku WordPress 6.1 Misha. Mimochodem, zaznamenal jsem na sociálních sítích dost stížností na kompatibilitu nové verze. Sám na WP tolik webů nemám, ale osobně jsem problém naštěstí nikde po aktualizaci nepotkal.

Strapi 4.5.0

Nová minor verze redakčního systému Strapi přidává řazení a filtrování, podporu hodnocení na GitHubu, rychlejší načítání a přesun relací do správce obsahu. To vše doplňuje klasický mix bugfixů a drobných vylepšení. Více viz oficiální oznámení.

Ostatní

Drobné udržovací verze různých CMS jsem už nechtěl zmiňovat, ale když tu máme příležitosti, tak přidávám odkaz na TYPO3 11.5.18 LTS.

Joomla 4.2.5 řeší i bezpečnostní opravy, konkrétně RXSS skrze vstup uživatelů u správy médií. Viz také novinky v Joomla 4.

Přehled tento týden uzavírá ExpressionEngine ve verzích 6.4 a 7.2.0. Starší řada s novým vydáním slibuje výrazné navýšení výkonu. EE 7.2 přidává nové možnosti úprav pro vizuální editor a práci se souvisejícím obsahem. V obou verzích dále přibylo přesouvání položek se zapnutým checkboxem nahoru a nová metodologie pro organizaci kódů rozšíření systému.