Ač by se to na první pohled nezdálo, zachytil jsem za uplynulý týden více novinek ze světa redakčních systémů, než jen vydání nové verze WordPressu. Mrkneme i na Drupal, Strapi a TYPO3.

Vyšel WordPress 5.9

Nová verze WordPressu je venku. Nese označení 5.9 Joséphine podle jazzové zpěvačky Joséphine Bakerové. Hlavní novinkou je editace celé stránky ve vizuálním režimu, nikoli pouze úprava obsahové části konkrétní stránky nebo příspěvku. Podmínkou je přítomnost kompatibilního tématu vzhledu.

 • Vizuální editace celé stránky
 • Nové téma vzhledu Twenty Twenty-Two pro vyzkoušení celostránkové editace
 • Lepší ovládání a nové bloky pro umístění na stránce, např. Navigation Block
 • Úprava nastavení bloků seznamů a galerií
 • S novými tématy netřeba Customizeru
 • Online prohlížeč Vzorů pro rychlé sestavení stránky ze šablon
 • Podpora theme.json pro child témata
 • Zamykání na úrovni bloků
 • Více stylesheetů pro bloky

Další informace v WordPress 5.9 “Josephine”.

WordPress 5.9

Předběžná roadmapa pro WordPress 6 a Gutenberg Phase 2

Pokud jste už teď nedočkaví, co dalšího přinese příští verze WordPressu, podívejte se na předběžnou roadmapu pro šestku. Je toho spousta. Zaujaly mě změny ohledně strukturování a navigace po webu, zjednodušená registrace vzorů pro témata, plánované vylepšení práce s tabulkami.

WordPress pivo online #8

Ve středu proběhlo online WP pivo. Setkání příznivců WordPress komunity, kteří večer ještě nemají dost všech těch online jednání, e-learningů a meetingů. Jedné přednášky jsem se zhostil i já a povídal jsem o tom, zda je lepší Drupal nebo WordPress. Za mě plichta. Záleží na účelu, kdo a nač jej potřebuje.

Zde je online záznam. Na začátku má kolega malou ozvěnu, ale to vydržíte.

Report dokumentačního týmu TYPO3

Lidí pracující na dokumentaci k redakčnímu systému TYPO3 vydali hlášení za rok 2021. Ve zkratce:

 • přechod z wiki.typo3.org na docs.typo3.org a změna z HTML na reST
 • lepší prohledávání všech materiálů o TYPO3
 • zajímavé řešení zastaralých obrázků v dokumentaci - automatické screenshoty
 • přechod z Bamboo na GitHub CI
 • nejrůznější vizuální úpravy v dokumentaci

Oslavy Strapi 4

Ve středu proběhla ve stejném termínu jako WP Pivo také online oslava nové verze Strapi v rámci české komunity. Protože jsem na WP Pivu povídal, neměl jsem možnost ji sledovat. Pokud máte někdo odkaz na záznam, budu rád za doplnění.

Strapi 4 je redakční systém sloužící pro administraci webů. Postaven je na JavaScriptu a frontend si k němu postavíte vlastní na libovolné technologii, která z něj vyzobe data pomocí REST a GraphQL API.

DrupalCon Europe 2022 bude v Praze

Příjemné oznámení na Twitteru zmiňuje, že letos se do Prahy vrací DrupalCon. Mezinárodní akce pro fanoušky Drupalu se uskuteční na podzim 20. – 23. září. Podrobnější informace jsem zatím nenašel, tak uvidíme.

Množství modulů pro Drupal přestalo být podporovaných

Nejenom běžné majitele webů, kteří se o svůj projekt na Drupalu starají svépomocí, vystrašilo, že jim aktualizační mechanismus začal hlásit, že použité moduly na jejich webu přestaly být podporované. Typicky například Colorbox.

Na vině je zásah bezpečnostního týmu, který v souladu se svou praxí označil tentokrát opravdu velké množství modulu jako neudržované, nebezpečné a doporučené k odstranění ze živých webů. Důvod je prostý. Jejich autoři včas nereagovali na nalezené bezpečnostní chyby a neopravili je. Alespoň u těch nejoblíbenějších projektů věřím, že si je pod křídla vezme jiný vývojář z komunity a provede nápravu.