Po devíti letech práce vývojářů včera vyšla Joomla 4. Obsahuje celou řadu novinek a vše se točí okolo konceptu Joomla4All, který pokrývá potřeby vývojářů, SEO specialistů, designérů, přístupnost nebo zabezpečení.

Nová verze přichází shodou okolností ve chvíli, kdy celý projekt redakčního systému Joomla slaví 16. narozeniny. Původně se vyvinul jako fork systému Mambo. Na tom jsem mimochodem chvíli provozoval svůj blog Maxiorel.cz, než jsem objevil sílu Drupalu.

Co znamená Joomla! a proč se píše s vykřičníkem? Je to anglický fonetický přepis svahilského jumla a znamená něco jako společně, dohromady.

Systémové nároky Joomla 4

Novou Joomlu spustíte na následujících konfiguracích hostingu a serverů:

  • PHP 8 doporučeno, PHP 7.2.5 minimální
  • MySQL 5.6+, PostgreSQL 11.0+
  • Apache 2.4+, Microsoft IIS 10 + (8 minimální)
Joomla 4
Instalátor Joomla 4

Přehled novinek v Joomla 4

Čtverková Joomla nabídne mezi jinými například vylepšené administrační rozhraní používající novou šablonu ATUM. Drobné vizuální změny zaznamenal instalátor a také frontend, kde najdete šablonu CASSIOPEIA.

Joomla 4
Joomla 4 a nový vzhled Cassiopeia

Přímo v jádře je zabudovaný Bootstrap 4, který tak využijete pro tvorbu frontendových šablon i rozšíření. Mění se koncept, pomocí kterého budou vývojáři vytvářet nová rozšíření, což přinese větší stabilitu systému.

CSS kodéry bude zajímat podpora SASS související s Bootstrapem 4. Joomla! 4 rovněž používá CSS Grid. Předpokládám tedy zahození podpory některých starších prohlížečů. Z jádra byla odstraněna knihovna jQuery a potřebné funkce přepsány do čistého JavaScriptu.

Joomla 4
Přihlašování do adminu v Joomla 4

SEO specialisté jistě rádi kouknou na vylepšení a novinky v oblasti značek pro Schema.org ve většině typů stránek, pole na metadata, přesměrování a jiní pomocníci.

Ve správci médií lze vytvářet podsložky a aplikovat specifická oprávnění pro uživatelské role. Celý media manager byl kompletně přepsán a nechybí mu funkce pro přesouvání a kopírování souborů.

Joomla 4
Správce souborů v Joomla 4

Rychlejší načítání webových stránek postavených na Joomla! 4 by mělo bý dosaženo za pomoci přepsaného systému pluginů. Dependeny Innection Containery nahrazují JFactory, Joomla Framework bude použit ve více komponentách. Vývojáři pročistili kód od starých konstrukcí.

Joomla 4
Editace článku v Joomla 4

Joomla4All

S příchodem čtverky vznikl také propagační web představující koncept Joomla4All. I redakční systém jako takový. V řeči čísel je to dle webu 125+ milionů stažení, přes 6500 rozšíření, 1500 dobrovolníků a 2500 milionů webů. Ehm, počkat. To poslední číslo mi nějak neštymuje s tím prvním.

Čeština pro administraci zatím dostupná není, instalátor však Joomla 4 v češtině má.

Joomla 4
Administrační prostředí v Joomla 4

Jak upgradovat na Joomla 4

Spolu s Joomla 4 vyšla i verze Joomla 3.10. Na ni byste měli přejít jako první a pomocí nástroje Update Checker zkontrolovat dostupnost používaných rozšíření pro Joomla 4. Není ale potřeba nikam spěchat, Joomla 3.10 bude podporována další dva roky.

Až budete připraveni, postupujte podle návodu k migraci z Joomla 3.10 na 4.

Zdroj: What is new in Joomla 4, Joomla 4.0 and Joomla 3.10 are here!