Tento týden vyšla oprava pro WordPress i připomínka opravy oblíbeného pluginu Advanced Custom Fields. A protože číst o opravách je nuda, přidávám tipy na dva zajímavé články a ukázky webů, které jsem na redakčních systémech stavěl v nedávné době.

Bezpečnostní aktualizace

Vyšel WordPress 5.9.3. Údržbové vydání řeší devět chyb v jádře a desítku oprav v blokovém editoru. Pokud máte aktivní automatické aktualizace, pak už máte novou verzi na svém webu nejspíše nasazenou. Info na WordPress.org.

Oprava ACF 5.12.1 řeší problém s autorizací umožňující útočníkovi zobrazit informace z databáze, aniž by k nim měl příslušné oprávnění. Oprava byla k mání už v březnu, ale tento týden na WP Tavern upozornili, abyste aktualizaci neodkládali. ACF totiž toto vydání neoznačilo jako bezpečnostní opravu.

Zajímavé články

Stavíte weby na Drupalu? A nezapomínáte řešit rychlost jak na frontendu, tak v backendu? Pak se vám budou hodit tipy z článku Drupal 9: Getting A Good Score In Google PageSpeed Insights.

Včera jsem se pochlapil a po delší odmlce napsal článek na svůj hlavní blog Maxiorel.cz. Věnoval jsem se vytváření katalogového výpisu, který si mohou návštěvníci sami filtrovat a řadit dle jimi zvolených kritérií. Jakkoli je takový výpis snadné vytvořit v Drupalu, pro WordPress je to o něco větší výzva. Pomůže vám s tím užitečný plugin, který popisuji v článku Filter Everything: povedený plugin pro filtrování výpisů návštěvníky ve WordPressu.

Weby na Drupalu a WordPressu z nedávné doby

Uplynulo čtvrtletí, během kterého jsem si postupně zvykal na přerod z freelancera do role šéfa webového oddělení v agentuře Lesensky.cz. A také jsem dokončoval řadu zajímavých webů nasmlouvaných ještě v loňském roce. Co pěkného stavíme na Drupalu v agentuře, zmíním někdy příště. Dnes se podíváme na projekty, které jsem ještě dokončoval sám, resp. s týmem dalších freelancerů.

PPC Profits. Na Drupalu postavený web digitální agentury specializující se na SEO a PPC. Obsahově zaměřená firemní prezentace je podpořena blogem o dané problematice. Grafiku a obsah dodal zadavatel, já si kromě webu jako takového musel poradit ještě s importem obsahu z původní podoby webu.

Nerad používám migrační API v Drupalu 9. Chápu jeho význam, ale pro řadu projektů mi vychází rychleji exportovat na starém webu obsah pomocí modulu Views Data Export do XML a na novém webu napsat jednoduchý import a stažení obrázků pomocí příkazového řádku a nástroje Drush.

Screenshot pro porovnání se starší verzí webu od jiného Drupalisty najdete v příspěvku na Facebooku.

PPC Profits
PPC Profits

Edova poradna. Jednoduchý na WordPressu postavený webík, který mi udělal radost už jenom tím, že designově naprosto vybočuje z toho, co běžně stavím. Jde o prezentaci logopedické poradny, kterou jsme spolu s grafikem Edou Doležalem obohatili o různé animace. Tematické ilustrace připravila Petra Bartoňková pobývající toho času za oceánem. Vyzkoušeli jsme, že webařina je jako stvořená pro práci na dálku.

Animace jsme vytvářeli v produktech od Adobe. Na webu jsou rozpohybovány díky knihovně Lottie.js. Implementace je poměrně snadná, když se prokoušete k tomu, jak na věc. Pomocí pluginu v animačním programu vyexportujete JSON obsahující instrukce k vykreslení SVG, JavaScriptem je pak na webu načtete. Kvůli rychlejšímu načítání jsem použil lottie_light.js místo plnotučného Lottie.

Edova poradna
Edova poradna

FILI CLINIC. Opět WordPress, tentokrát ve spojení s builderem Oxygen. Hledal jsem něco pro tento způsob stavby webů, co bude rychlejší než asi nejznámější builder Elementor. Oxygen mi umožňuje weby stavět poměrně rychle, umí pracovat s připravenými komponentami a výsledný web je na rozdíl od Elementoru pěkně rychlý. Na druhou stranu, pro plnou optimalizaci rychlosti frontendu to chce hodně přemýšlet a správně používat kombinace naklikaného a nakódovaného vzhledu.

Co mi na Oxygenu vadí, je docela dlouho odkládaná podpora PHP 8. Také SvětCMS běží na Oxygenu, z mých loňských projektů třeba web stavení firmy RELIB SOLUTION. S dalšími projekty ale čekám, jestli vývojáři trochu ožijí a jejich produkt začne podporovat aktuální verzi PHP i ve finální podobě, nejenom v nějaké alfě či betaverzi. Jinak bude builder mrtvá záležitost.

Grafiku pro FILI CLINIC nachystal Ondra Pohorský, se kterým weby děláme docela pravidelně.

FILI CLINIC
FILI CLINIC

Chůva pro děti. Jednoduchý web s nabídkou kurzů a rekvalifikací pro každého, kdo se chce stát chůvou či dětskou pečovatelkou. Postaveno na Drupalu, grafika Eda Doležal. Součástí webu jsou sekce jen pro přihlášené uživatele a kvízy pro testování znalostí.

Tipy na moduly pro Drupal, které by se vám mohly hodit při stavbě webu s částmi určenými jen pro přihlášené uživatele: ACL, Content Access, Forum Access, Custom Permissions, User Expire.

Chůva pro děti
Chůva pro děti

Guzman. Ve výše uvedeném článku o filtrování výpisů ve WordPressu je zmíněn i tento web, který jsem stavěl ve spolupráci s Corporate Publishing. Jedná se o prezentaci firmy nabízející dřevostavby. Kromě článků a informačních stránek zde návštěvníci najdou právě i filtrovaný katalog domů.

Guzman
Guzman

Bidfood Dýšina. Malý webík s prezentací firmy zabývající se skladováním a zmrazováním a také výrobou masných produktů. Dříve jste ji určitě znali jako státní podnik Mrazírny Dýšina. Ač na webu najdete jenom představení firmy, nabídky zaměstnání a jednoduchý katalog masných produktů, postavil jsem jej na Drupalu. Myslím, že při výběru platformy je potřeba zvážit nejenom rozsah a složitost webu, ale také nač je klient zvyklý. A protože v daném případě jsem stavěl už nepoměrně větší Bidfood.cz také na Drupalu, volba byla jasná.

Bidfood Dýšina
Bidfood Dýšina