Minulý týden jsem se plavil na lodi, ale pokud vím, zásadní novinky se ve světě CMS neudály. Tento týden jsem už vše opět sledoval a všiml si oprav pro Drupal, nové betaverze WordPressu a vylepšení pro ExpressionEngine.

Drupal

Po pár týdnech tu máme nové bezpečnostní aktualizace pro jádro Drupalu. Tentokrát se jedná o řešení dvou středně kritických bezpečnostních chyb v oblasti přístupových práv přes API (SA-CORE-2022-009) a nedokonalé validace vstupních dat (SA-CORE-2022-008). Opravy řeší Drupal 9.3.12.

Všiml jsem si dvou novinek od vývojářů Drupalu. Až přijde Drupal 9.4, tak budeme moci nastavit atribut loading u obrázků přímo v administračním rozhraní. Jinými slovy si říci, zda u daných obrázků povolíme líné načítání. Další novinkou této verze bude vypnutí modulu Color ve standardním instalačním profilu coby příprava pro jeho odebrání z jádra v Drupalu 10.

Přihlášky prezentací na DrupalCon Praha můžete podávat nově až do 4. května 2022. V polovině června by měli organizátoři oznámit finální program.

WordPress

Vylepšení přístupnosti ve WordPressu 6. Seznam je opravdu rozsáhlý a zahrnuje množství součástí administrace i témat vzhledu.

Vyšel WordPress 6.0 Beta 2. Obsahuje novinky v blokovém editoru, REST API, filtr pro úpravu mailu při zasílání odkazu na obnovu hesla, změnu použití Webfonts API. Více viz oznámení.

ExpressionEngine

V našich končinách asi nepříliš známý redakční systém ExpressionEngine, který byl kdysi postaven tuším na CodeIgniteru, vychází ve verzi 6.3 se zajímavými vylepšeními: nově zde najdete pětici nových typů políček, a to včetně podmíněné logiky pro práci s poli. Viz článek na blogu.