Tento týden je ve znamení novinek okolo redakčního systému Drupal. O krok blíže je mezinárodní konference v Praze, Dries popisuje plány pro Drupal 11. Vyšlo také pár údržbových vydání pro ostatní redakčáky.

Drupal

V pátek 13. května spustili organizátoři DrupalCon Praha 2022 prodej lístků za zvýhodněné ceny. Třídenní konference se koná letos v září a lístky v prodeji za snížené ceny vás vyjdou na 600 eur. Teď v neděli na webu stále svítí slevový kód snižující ceny vstupenky na 522 eura.

Ano, je to hodně. Na druhou stranu, podělím-li cenu třemi, je ta cena srovnatelná s cenou vstupenek na podobné jednodenní akce. Já jsem po minulém DrupalCon Europe 2020 přemýšlel, že na podobné akce příště už nepůjdu. Zvláště, když není dopředu znám program a technická témata bývají výrazně zředěna společenskými. Ale co, rád se opět potkám s kolegy z oboru od nás i ze zahraničí. A nějaké zajímavosti si člověk přesto odnese. Proto se zúčastním a vstupenky jsem koupil hned, jakmile mi v mailu přistálo upozornění na spuštění prodeje.

Dries přidal na blog třetí článek, kde pokračuje v představení plánů pro Drupal 11. Následující dvouletá strategie se bude točit okolo šesti iniciativ:

  • procházení projektů (modulů a témat) přímo v administraci (ostatně, umí to třeba Backdrop, o WordPressu nemluvě)
  • startovací šablony rozšiřující koncept distribucí Drupalu
  • automatické aktualizace
  • propojení s GitLabem
  • menší jádro díky přesunu více modulů na samostatné projekty. Týká se až 16 modulů.
  • neustále aktuální a bezpečný Drupal

Pokud vás teď napadlo, jak to bude s instalací modulů přes správce přímo v administraci, když jste si už zvykli na Composer, tak se nebojte. Pod pokličkou by to mělo právě Composer využívat. Vřele doporučuji k přečtení celý zmíněný článek, ať máte představu, kam se vývoj Drupalu posune.

Ostatní redakční systémy

Vyšlo Strapi v4.1.11. Řeší dvě chyby a načítání úložiště.

Údržbová vydání TYPO3 11.5.10 a 10.4.28.

Joomla 4.1.3 a 3.10.9 řešící několik oprav.

WordPress 6.0 Release Candidate 2. Skoro za týden přijde finální verze.

Na blogu TYPO3 se rozepsali, proč má smysl certifikace na tento redakční systém.