Vyšel WordPress 6.0. To je zásadní zpráva uplynulých dnů ve světě redakčních systémů. Mimo to zde máme taky zajímavou novou verzi pro Backdrop a bezpečnostní opravy pro Drupal.

Minulý týden jsem si dal se souhrnem událostí ze světa CMS opět pohov a místo na obrazovku jsem koukal na moře v Nizozemí. Až tolik se toho nestalo. Současný týden byl totiž mnohem zajímavější.

WordPress 6.0

Automatické aktualizace jsou prima věc. Probudíte se a všechny weby jsou automaticky upgradované na nejnovější WordPress, přičemž všechno šlape jako na drátkách. Jasně, výjimky se najdou. Jeden z klientů, kterého prý předchozí programátor poučil, že upgradovat se nesmí, protože tím přepíše provedené zásahy do jádra redakčního systému, měl ráno web rozbitý. Samozřejmě, stačilo aktualizovat použité pluginy a vše bylo zase v pořádku. Tyhle zavádějící instrukce a nesmyslnou praxi jiných webařů nechápu. Vždyť WordPress jde tak krásně nachystat, aby byl maximálně kompatibilní mezi verzemi...

Nicméně zpět k novinkám, které přináší WordPress 6 Arturo:

  • pohodlné označování textů například bloky v editoru
  • po stisku [[ se vám rychle otevře seznam posledních článků pro snadné vložení odkazu
  • ponechání stylů a formátování při změně typu bloku
  • po úpravě vložených tlačítek si další pamatuje nastavený vzhled
  • hezčí ikonky sociálních sítí
  • propracovanější mechanismus přepínání stylů
  • pětice nových témat pro blokový editor: autor, datum, kategorie, štítky, kategorie
  • řada vylepšení v editoru pro nastavení vzhledu prvků
  • rychlejší načítání stránek a příspěvků

Celkem přináší WordPress 6 tisícovku vylepšení a oprav. Platforma nyní pohání 42 % celosvětového webu. Podrobnosti najdete spolu s představením na videu v článku WordPress 6.0 “Arturo”.

Rychlý přístup k nedávným článkům po stisku [[ v editoru WordPressu 6

Backdrop 1.22.0

Vývoj pokračuje také u této alternativy k Drupalu. Aktuální verze zahazuje podporu PHP starších než 5.6. Bylo na čase. Z hlediska nových funkcí tu máme:

Cards – kartičky. Nový typ obsahu reprezentující možnosti vytvářet obsahové položky, které nemají vlastní URL adresu. Zobrazíte je pouze pomocí Views nebo jako bloky na jiných stránkách. Napadá mě řada příkladů k jejich využití. Například položky do slideru, dlaždice produktů s proklikem na jiné weby, vizitky lidí ve firmě a podobně. U Drupalu to řeším bloky, nových typem obsahu s přesměrováním detailu přes Rabbit Hole a podobně. Tohle ale přináší větší flexibilitu. Čerstvá instalace má také připraven nový styl obrázků pro použití kartami.

Nové instalace mají typ obsahu Cards jako příklad tohoto použití. V existující instalaci Backdropu podobného výsledku dosáhnete, když při vytváření nového typu obsahu zapnete v jeho vlastnostech volbu Display settings > Hide path display.

Bloky lze zapnout/vypnout kromě odebrání. Zvyšuje to komfort použití administrace, protože občas zkrátka potřebujete bloky ukrýt jen dočasně.

Rychlé odkazy na nastavení layoutu či tématu pro aktuální stránku. Najdete je v liště administračního menu vpravo nahoře.

Nastavení formátu data a času v závislosti na časové zóně a zemi. Bezva pro vícejazyčné weby.

Vylepšení modulu Book. Především, co se týče osnovy.

Podrobný přehled novinek najdete v oficiálním oznámení Backdrop 1.22 Released.

Nový typ obsahu v Backdrop 1.22 nemusí mít vlastní stránku

Drupal 9.3.9 s bezpečnostní opravou

Nejnovější vydání Drupalu řeší středně kritickou bezpečnostní chybu v knihovně Guzzle. Samotný tým okolo této knihovny problém označuje spíše za menší riziko. Oprava vychází v podobě Drupalu 9.3.9 a 9.2.16. Bližší informace v SA-CORE-2022-006.