Poměrně líný byl tento týden ve světě redakčních systémů. Zaujal mě dlouho očekávaný Oxygen 4.0, který konečně řeší kompatibilitu s novým PHP a přidává pár vylepšení. Zmínit musím také přesun ACF pod hlavičku další vývojářské firmy.

Advanced Custom Fields nově pod křídly WP Engine

Oblíbený plugin pro práci s políčky ve WordPressu přešel teprve před rokem pod křídla Delicious Brains a zařadil se tak do širší rodiny dalších pluginů. Konsolidace pokračuje dál a po roce tu máme novou zprávu. Delicious Brains s pluginy ACF, WP Migrate, WP Offload Media, WP Offload SES a Better Search Replace nyní spadá pod WP Engine.

Majitel Delicious Brain ještě v prosinci věděl, že svou firmu neprodá. Nicméně postupně zjistil, že se dostává spíše do role manažera manažerů a rovněž by se rád věnoval novému projektu hostingu pro WordPress s názvem SpinupWP. O pár měsíců později tedy Delicious Brain a vývoj pluginů přechází pod křídla WP Engine.

Majitelé neomezených licencí pro ACF Pro mohou být klidní, WP Engine by měl jejich licenci dodržet.

Další informace najdete v článku WP Engine Has Acquired the Delicious Brains Plugins.

Oxygen 4.0

Můj oblíbený builder pro WordPress se konečně dočkal čtvrté verze ve finální podobě. Mám jej raději než Elementor, není tak zaplněný balastem, funguje relativně rychle a také weby s ním vytvořené nemívají problémy s výkonem. Jediná potíž byla nekompatibilita s PHP 8, což je tristní. Ale nyní tento problém padá.

Stručný přehled změn a vylepšení:

  • přejmenování komponent poklepáním a obecně méně klikání
  • barevné odlišení, odkud se tahají vlastnosti prvku (ID nebo class)
  • rychlejší načítání
  • dynamická data pro obrázky z knihovny
  • klávesové zkratky (např. pro kopírování komponent)
  • podpora PHP 8.x
  • data jsou nově ukládaná v JSON místo pomocí shortcodů
  • konec duplicitním ID atributům
  • u flex layoutu lze nastavit vnitřní mezery (gap)

Kompletní přehled novinek, které Oxygen 4.0 přináší, najdete v oznámení. Nechybí tam ukázkové video a kompletní changelog.

Oxygen 4
Oxygen Builder 4

Po kompletní záloze webů jsem se do upgrade už na některých instalacích pustil a zatím první dojmy z nového Oxygenu mám kladné. O něco rychlejší subjektivně skutečně je, změny nejsou zásadní, abych se musel učit nějaké nové ovládání. Samotná aktualizace proběhla bez problémů. Je potřeba provést regeneraci CSS a aktualizaci shortcodů. V mém případě bylo ještě potřeba odebrat plugin Oxygen Repeater Fix (Duplicated IDs). Zlobil s novým řešením unikátních ID v Oxygenu a některé prvky na webu nebyly správně naformátovány.

Tip na závěr: Tento týden jsem se dostal také k článku o Drupalu na svém druhém blogu. Je to stručný návod týkající typografie: Jak na pevnou mezeru při vkládání textu do Drupalu.