Uplynulý týden byl ve světě redakčních systémů poměrně klidný. Zaznamenal jsem dvě menší aktualizace a článek přibližující jednu z novinek ve WordPressu 6.0.

Ano, vyšly nějaké bezpečnostní aktualizace modulů pro Drupal 9. Tedy přesněji nová řada modulu Views Bulk Operations a ta předchozí pak začala v administraci svítit červeně jako nepodporovaná.

Trochu důležitější byla aktualizace pro fork Drupalu. Backdrop CMS 1.21.3 řeší situaci, kdy redakční systém dostatečně nesanoval texty rozhraní při přidávání nových odkazů. Zranitelnost byla podmíněna tím, že uživatel má oprávnění manipulovat s obsahem. Přesto je dobré ji záplatovat. Více viz BACKDROP-SA-CORE-2022-002.

O redakčním systému Apostrophe moc často nepíšu, tak to pojďme dneska napravit. Tento týden vyšla verze 3.15.0, která tomuto CMS postavenému na Node.js přidává podporu pro reCaptcha a dvoufaktorové ověřování při přihlášení. Zároveň jsou v plánu vylepšené testy a správa frontendových assetů spolu s novým cache mechanismem. Info viz Apostrophe 3.15.0.

WordPress 6.0 bude mít díky patchi z tohoto týdne výrazné zrychlení u vlastních stránek, které používají filtr do_parse_request. Patch omezuje počet dotazů do databáze při použití tohoto filtru. Podrobnosti v článku WordPress 6.0 to Introduce Performance Improvements for Custom Pages.