Redakční systém Backdrop, který chce nahradit/zachovat stávající Drupal, vyšel ve finální verzi 1.0. Zaujmout by mohl všechny drupalisty, kteří jsou spokojeni s tím, jak funguje Drupal 7 a bojí se upgradu na další verzi.

Jak známo, Drupal 8 přinese velké změny ve svém API (bude postaven na PHP frameworku Symfony 2) a řadu novinek v uživatelském prostředí. Já zachovávám názor, že pokrok je potřeba a jsem za Drupal 8 rád. Respektive se těším, až vyjde jeho finální verze.

Přesto existuje skupina fanoušků, kterým tento prokrok nevoní. Ať už kvůli jistým vyšším nárokům na vývojáře modulů a témat vzhledu pro Drupal 8, tak kvůli případným problémům spojeným s upgradem na novější verzi.

Z toho důvodu vznikl Backdrop. Je to v podstatě vylepšená kopie (fork) stávajícího Drupalu s doplněním několika málo (opravdu jen málo) vylepšení, jako je například podpora panelů pro tvorbu layoutů uživatelským způsobem nebo nový nástroj pro správu konfigurace. Backdrop by měl zachovat kompatibilitu s Drupalem 7 a nabídnout tak uživatelům spokojený status quo.

Někteří se také obávají výkonu Drupalu 8 na sdíleném hostingu, což byl další důvod, proč vznikl Backdrop. Abych pravdu řekl, z tohoto strach nemám, zvláště pokud modernější hostingy podporují OPcache.

Obšírněji jsem se o Backdropu rozpovídal ve videu u článku Seznamte se: Backdrop, zakonzervovaný Drupal 7 pro méně zkušené programátory.

Backdrop můžete stahovat z webu backdropcms.org.