Není to úplně žhavá novinka, ale před měsícem vyšla další verze redakčního systému Backdrop CMS, který navazuje na klasický Drupal 7. Přinesla dva nové moduly v jádře a klasickou sadu oprav.

Administrační nástěnka

Tou první novinkou v Backdrop CMS 1.13 je modul pro vytváření nástěnek v administračním rozhraní. Dashboard dobře znáte z Drupalu 7. Přemýšlím, jestli jsem jej na nějakém webu skutečně upotřebil, ale nemohu si na reálné využití vzpomenout. Zato vím, že na většině webů jsem jej vypínal.

Dashboard každopádně umožňuje vytvořit panel, do kterého nahážete různé bloky a poskytnete tak provozovatelům a editorům webu rychlý pohled na aktuální stav obsahu, uživatelů, objednávek atd.

Jak už je v Backdropu zvykem, funkce přetažené z Drupalu 7 vždy tak nějak vylepší, aby dávaly lepší smysl. V případě Dashboardu je to automatické přesměrování na tuto stránku po přihlášení do systému.

Administrační nástěnka v Backdrop CMS 1.13

Vylepšené vkládání odkazů do textu

Mnohem praktičtější se mi jeví vylepšení u dialogu pro vložení odkazů do textu. Konkrétně jde o atributy id, rel, target, and title. Minimálně u mých klientů je potřeba otevření vybraného odkazu v novém okně poměrně poptávaná záležitost.

Backdrop CMS 1.13 se dočkal už dvou aktualizací přinášejících několik oprav. Pokud jste jej ještě nevyzkoušeli, doporučuji se s ním seznámit. Představuje zajímavou alternativu k Drupalu 7. Pokud nechcete migrovat na osmičku s jejími základy v Symfony a šablonovacím systémem Twig, pak vás Backdrop zaujme.

Více o tomto redakčním systému píšu v článcích v rubrice Backdrop na mém blogu Maxiorel.