Z mého pohledu určitě nejočekávanější oprava Drupalu 8 je na světě. I relativně malé weby totiž trápí problém s nekonečně rostoucí databází kvůli cacheovacím tabulkám. Tomu bude v Drupalu 8.4.0 konec. Finální oprava je na světě.

Vývojáři jádra Drupalu už historicky rozhodli, že cache webu se bude ukládat do databáze. Nechápu proč, databáze na tohle není určená. Nechápu ani zdůvodnění, že to je kvůli jednoduchosti instalace. Ale je to už tak.

S příchodem Drupalu 8 se však začala dít nemilá věc, kdy cacheovací tabulky v databázi rostly, rostly, rostly… A nemělo to konce. I relativně malý web, pokud měl vyšší návštěvnost, pak mohl zabrat se svou databází více jak jeden gigabajt.

Zatímco v sedmičce různé věci způsobovaly nechtěné vyčištění cache, v osmičce se to již nedělo, ale nastal právě zmíněný problém s nekonečně rostoucí databází. Tato změna (nikde tam nevidím slovo oprava) zajistí, že se tak již dít nebude.

Maximální počet záznamů v cacheovací tabulce omezuje Drupal 8.4.0 na 5000, s tím, že nastavení jste schopni změnit v souboru settings.php. To je dobře, u větších webů se to může hodit.

Do budoucna bychom měli být schopni sledovat velikost cache v databázi rovnou z administračního rozhraní Drupalu.

Pokud nechcete čekat na příchod Drupalu 8.4.0, který by se měl objevit začátkem října, mám pro vás tip. Nainstalujte si modul Slushi cache, doplňte do settings.php nastavení dle dokumentace a růstu databáze kvůli ukládání cache zabráníte. Mám to odzkoušeno na několika webech, kde běží Drupal 8.