Na závěr roku drobná zpráva z vývoje Drupalu. Obsah oddělený od kódu, tedy natahovaný např. přes JSON API, máme v Drupalu už dlouho. Konečně se však dostane i na podobné zpracování menu, takže vývojáři frontendu nemusí strukturu navigace kódovat natvrdo.

Koncept decoupled či headless redakčních systémů je stále populárnější. Umí to Drupal i WordPress, máme tu vyloženě specializované Strapi nebo český Contember. A k čemu to? Redakční systém pohání jenom administraci a frontend, na který koukají návštěvníci webu, pak může být tvořen úplně jinou platformou a technologií. Například, pokud chcete mít frontend postavený pomocí různých řešení na bázi JavaScriptu.

Iniciativa pro Decoupled Menu je v Drupalu již delší dobu. Je totiž docela problém, pokud si natáhnete obsah dle libosti do frontendu, ale to, jak si uživatel nakliká menu v administraci Drupalu, už nemáte jak získat. S další minoritní verzí Drupalu tak bude po problému.

V administraci najdete nastavení Linksetu, kde stačí zapnout příslušný endpoint a jste hotovi. Skoro. Zbývá pak jen zpracovat výstup z adresy system/menu/[menu system name]/linkset. Podrobnosti včetně ukázky výstupu najdete v dokumentaci.