Pokud nestavíte weby jenom pro své potěšení, jistě čas od času potřebujete demonstrovat potenciálním klientům, co všechno daný redakční systém dovede. A pokud je jím Drupal, můžete vyzkoušet Demo Framework. Jde o ukázkovou instalaci webu pro cestovní kancelář, na které lze převést, co vše Drupal dovede.

Díky tomu, že jsem postavil již spoustu webů na Drupalu, tak mám možnost předvést, co dovedou buď zvenčí na dříve realizovaných webech, nebo zevnitř na webech, které jsou mé vlastní. Ale ne vždy jeden web pokryje svou funkcionalitou vše, co bych chtěl předvádět. Navíc v mých začátcích by se jistě hodil nějaký funkcemi nabušený web, který by mohl sloužit jako vzorová demo instalace.

Nějaký takový scénář dal vzniknout drupalovské distribuci Demo Framework. Jedná se o klasickou instalačku Drupalu, která však obsahuje dvojici vzorových dat. Ta první je zaměřena na  seznámení s funkcionalitou webu jako takovou a pohledem na administraci uživatelů, obrázků, obsahu, stránek, bloků, pohledů a migrací (modul Migrate). Promění web na stránky cestovní kanceláře. Druhý demo profil těží z předchozího a přidá do webu další funkce pro digitální marketing.

Demo Framework pro DrupalJaké moduly obsahuje Demo Framework pro Drupal?

V Demo Frameworku samozřejmě najdete celou řadu doplňkových modulů, ať už jsou to Views nebo třeba Navbar (obojí mimochodem bude v Drupalu 8 součástí jádra). Demonstrovaná funkcionalita ale těží především z následujících stavebních kamenů:

  • Curate - tzv. in-line editace obsahu a workflow
  • Assemble - pomůcka pro rychlé sestavení layoutu stránky z panelů, bloků a pohledů
  • Import - modul importující obsah z jiných zdrojů, v ukázce z CSV
  • Drupal Commerce - eshopové řešení (pro demonstraci samostatného eshopu na Drupalu je lepší Commerce Kickstart)
  • V Demo Frameworku najdete dále propojení Drupalu na služby Marketo, Salesforce, Google Analytics a Mollom. Vyzkoušíte si moduly Rules, Acquia Lift, Organic Groups, Search API a také vše, co souvisí s lokalizací Drupalu a překlady.

Jak probíhá instalace Demo Frameworku?

Demo Framework nainstalujete klasicky, jako kterýkoli jiný Drupal. Takže nakopírujete soubory, otevřete web v prohlížeči a odklikáte běžnou instalaci. Pouze na jejím konci si zvolíte, který demonstrační profil chcete importovat. Poté uvidíte v praxi ukázku modulu Migrate a instalace bude dokončena.

Demo Framework pro DrupalNejlepší představu si uděláte sami. Vyzkoušejte si jak vypadá kombinace výše popsaných modulů v prostředí tématu vzhledu Demonstratie a administračního vzhledu Ember. Zkuste změny layoutu stránky, úpravy obsahu a další vychytávky, které možná ani ve svých instalacích Drupalu zatím nepoužíváte.

Demo Framework pro DrupalDemo Framework si nainstalujte například pomocí Acquia Dev Desktopu, kde nezapomeňte nejprve přepnout PHP na verzi 5.4.x.