Další postupnou evolucí redakčního systému Drupal bude verze 10. Objeví se letos v létě, zahodí staré závislosti a přechod na ni by neměl být složitější než při migraci z osmičky na devítku.

Životní cyklus Drupalu je nyní svázaný především s frameworkem Symfony, na jehož komponentách je Drupal postaven. Jak jsme viděli při přechodu na Drupal 9, problém způsobí maximálně nevyřešené úpravy kódu nereflektující na deprecated hlášení. Pokud web pravidelně aktualizujete a kód vlastních modulů a témat vzhledu kontrolujete třeba přes PHPStan, neměl by to být zásadní problém.

Skoro se po letech chce říct, že Drupal konečně nabízí snadný přechod mezi verzemi, byť to není záležitost kliknutí na tlačítko v administraci.

Drupal 10
Drupal 10 a téma vzhledu Olivero

To nejdůležitější z Drupalu 10

Novinky jsou do Drupalu přidávány postupně v průběhu životnosti hlavní verze. Skok mezi nimi se nese hlavně ve vyčištění od starých závislostí, kdy tato změna není zpětně kompatibilní. Pro Drupal 10 to znamená následující:

CKEditor 5. Dosavadní čtverková verze editoru bude nadále dostupná jako samostatný modul. Mimochodem, všimli jste si, že pětka je už v současném jádře jako experimentální modul? CKEditor končí na podzim 2023.

Drupal 10
Drupal 10 a CKEditor 5, admin vzhled Claro

Přechod na Symfony 6 ze stávající Symfony 5.4.

Řada modulů bude odebrána z jádra. Změna se odehraje už v Drupalu 9.4.0 jako příprava na desítku. Konkrétně Field Layout, Block UI, Aggregator, HAL, Forum, QuickEdit, Tracker. Zatím se řeší, co s moduly RDF a Ban.

Odebrání témat vzhledu. Zmizí Stable, protože tu máme už Stable9. Classy bude nahrazeno StarterKitem. Administrační Seven nahradí vylepšené Claro. A jakmile bude Olivero výchozí téma, zahodí se Bartik.

Zmizí také nejrůznější javascriptové knihovny. Například jQuery UI.

Minimálním požadavkem bude PHP 8.0, dost možná ještě dojde ke změně na PHP 8.1, které už nyní Drupal 9 podporuje. Sedmičkové PHP je už jen v režimu bezpečnostních oprav a úplně skončí letos v listopadu.

Konec podpory pro Internet Explorer 11. Důvodem je především přechod na CKEditor 5. Zmizí také řady polyfillů pro tento prohlížeč.

Další změny: Twig 3.x, Guzzle 7.3.0.

Termíny pro Drupal 10

Před pár dny vyšla první alpha pro Drupal 10, takže si můžete novou verzi systému vyzkoušet. Pokud nejste vývojář, asi to nemá význam. Rozdílů oproti Drupalu 9 si nevšimnete.

Drupal 10 by měl ve finální verzi přijít 15. června 2022. Podmínkou je, že se stihne plán pro uvolnění betaverze v týdnu okolo 21. března.

Pokud jste teprve nedávno přešli na Drupal 9, nezoufejte. Na další přechod budete mít dost času, devítka bude podporovaná až do listopadu 2023, kdy končí podpora Symfony 4.4.

Další zdroje informací k Drupalu 10: