Takové Windows XP mezi redakčními systémy. Říkám to o Drupalu 7 už dlouho. Neskutečně oblíbený, několikrát přežil svůj konec, přesto už to má nyní spočítané. Už zase, chtělo by se říci. Reálně to ale vypadá, že tentokrát je to definitivní a podpora populárního redakčního systému skončí na začátku roku 2025.

Drupal 7 přišel na svět začátkem roku 2011. Celkem se tedy dočká 14 let pilné služby. Na jednu řadu softwarového produktu je to úctyhodný výkon. Jeho systémové nároky z doby zveřejnění dnes působí téměř úsměvně: PHP 5.2, memory limit 40 MB, MySQL 5.0.15.

Byl to přelom oproti předchozí generaci Drupalu. Přinesl řadu vylepšení, spoustu věcí už měl v jádře místo v externích modulech. Neskutečně populární i v českých končinách. Něco o tom vím, když se kouknu na prodeje mé knihy o Drupalu 7.

Na druhou stranu pořád to byla taková skládačka pro programátory. Například mu chyběl vizuální editor přímo v základní instalaci. Současný Drupal 10 už je mnohem dál, ať už v komfortu obsluhy, tak třeba v možnosti instalace v podobě demoverze s kompletním ukázkovým webem.

A ač to byla skládačka pro programátory, tak měl Drupal 7 poměrně nízkou vstupní bariéru, ať pro vývoj modulů, tak pro vývoj témat vzhledu. Pracoval s čistým PHP, CSS, JS / jQuery. Od verze 8 se vše zlomilo, přišlo jádro postavené na komponentách Symfony, vyšší vstupní nároky na programátory, šablonovací systém Twig. Drupal se trochu odklonil od hobby vývojářů směrem k větším profesionálnějším řešením.

Co se bude dít s Drupalem 7 ve zbývajícím čase?

Od srpna 2023 může Drupal Security Team zveřejňovat nalezené problémy ve veřejném seznamu k řešení. Neudržované moduly a témata vzhledu pro Drupal 7 už není možné převzít pod křídla nového vývojáře. Nebude zveřejňována žádná bezpečnostní podpora pro moduly pracujícími se zastaralými knihovnami třetích stran jako je CKEditor 4.

Přestává fungovat podpora pro starší PHP než je verze 5.6. Rovněž už nejsou publikovány bezpečnostní opravy, které se týkají pouze Drupalu 7 běžícího na Windows.

Je tedy zřejmé, že vše směřuje k definitivnímu uspání této řady Drupalu od 5. ledna 2025. Jak se bezpečnostní tým několikrát vyjádřil, toto je definitivní datum.

Kam přejít z Drupalu 7?

Těm nejmenším webům a hobby projektům doporučuji zvážit přechod na redakční systém Backdrop, který z Drupalu 7 vychází a přidává do něj řadu vylepšení. Mělo by to být celkem bezbolestné. Umí sice potrápit v případě vícejazyčných webů, ale pro malé projekty je ideální. Doporučuji k přečtení můj článek Jaký je CMS Backdrop v reálném provozu v porovnání s Drupalem?

Středním a větším webům bych doporučil migraci na Drupal 10, což v reálu znamená postavit nový web a importovat do něj data. Nic lepšího pravděpodobně nenajdete.

Uvažovat o přechodu na WordPress? Pokud na platformě netrváte, pak to samozřejmě stojí za zvážení, nicméně zvyk je železná košile a předpokládám, že Backdrop vám pro malé projekty bude vyhovovat lépe. Pro ty opravdu velké bych WordPress nedoporučil.

Další informace: Drupal 7 End of Life: 5 January, 2025