Životnost redakčního systému Drupal 7 je prodloužena o další rok. V sobotu proběhla česká konference nejenom o WordPressu, v týdnu vyšly aktualizace pro TYPO3 i WordPress. Takový byl týden ve světě redakčních systémů.

Nejprve letem světem k aktualizacím:

TYPO3 11.5.7 a 10.4.25 jsou údržbová vydání řešící problém při aktualizaci pomocí Composeru v souvislosti s balíčkem pro sanování SVG. Aktualizace nemění nic v databázových strukturách. Více viz informace k vydání.

WordPress 5.9.1 přichází s opravou 85 problémů v jádře a block editoru. Aktualizaci provedete klasicky přes administraci, případně se spolehněte na automatické aktualizace. Přehled oprav uvidíte v informacích k RC1.

WordCamp Praha 2022

V sobotu proběhlo online setkání příznivců redakčního systému WordPress. Jak je zvykem u podobných akcí, netýkají se jen a pouze tohoto systému, ale nabízejí přednášky v celé šíři problematiky tvorby webu. Tady jsem zaznamenal povedené přednášky týkající se legislativy (cookies, GDPR), WordPressu jako takového (buildery, cacheování) i vývojařiny (ES Build, Composer, DI, bezpečnostní hlavičky).

Soupis po konferenci jsem sepsal na blogu v článku WordCamp Praha 2022: zajímavé přednášky z různých oborů.

Podpora Drupalu 7 prodloužena do 1. listopadu 2023

Dries Buytaert a bezpečnostní tým Drupalu ve středu oznámili, že posunou konec životnosti Drupalu o další rok, a to do 1. listopadu 2023. Původně měl skončit loni v listopadu, kvůli COVIDu byl ale jeho konec posunut do letošní podzim.

Drupal 7 je stále hojně používán u úřadů, akademické sféry, u vzdělávacích institucí, mezi mnoha firmami i neziskovými organizacemi. A přestože se už pár let doporučuje přejít na novější řadu platformy, není to pro řadu provozovatelů technologicky ani finančně snadné. Proto bude dále podporován a budou pro něj vycházet bezpečnostní aktualizace i úpravy řešící kompatibilitu se současnou verzí PHP.

Finální datum ukončení podpory Drupalu 7 je teď neznámé. Ano, máme tu 1. 11. 2023, ale tvůrci zároveň informují, že prodloužení životnosti bude nyní posuzováno každý rok znovu. Zda bude Drupal 7 pokračovat i po zmíněném datu se tak dozvíme někdy v červenci 2023.

Další informace v PSA-2022-02-23.