Od osmé řady obsahuje Drupal modul Quick Edit, který slouží k rychlým úpravám obsahu přímo ve frontendové části webu, aniž by bylo nutné chodit do klasického editačního formuláře. Ukazuje se, že o takovou funkci ale není zájem a Drupal tak o ni postupně přijde.

Když jsem před pár lety v nějaké betaverzi poprvé uviděl editor pro rychlou editaci textů rovnou na stránce, na kterou koukám, přišlo mi to jako dobrý nápad. Chcete-li upravit třeba překlep v textu, stačí coby přihlášený uživatel s dostatečnými právy kliknout do textu a rovnou jej přepsat a přeformátovat.

Ovšem i já sám jsem nakonec tento modul nikdy v praxi ve větším měřítku nevyužil. Ani moji klienti, kterým jsem web postavil. Tedy ano, najdou se výjimky, ale je jich velice málo. Dokonce mám pocit, že pro běžné uživatele je tento koncept jaksi neuchopitelný. Přeci jen, když chci něco měnit, kliknu na tlačítko Upravit, dostanu se do nějakého formuláře, ten pak uložím a mám hotovo. Jakápak rychlá editace, tomu nevěříme.

Drupal Quick Edit

Aby Quick Edit fungoval, potřebuje nějak připravené téma vzhledu, ve kterém najde potřebné CSS třídy a další HTML atributy, na základě kterých JavaScript správně rozpozná editovaný prvek a jeho zdroj. Pokud se HTML výstup ořezává, Quick Edit zlobí.

Podle dat vývojářů Drupalu se prý ukazuje, že Quick Edit nebyl široce přijat zamýšlenou cílovou skupinou. Drupal 10 tak bude bez tohoto modulu.

První krok nastane už s příchodem Drupalu 9.3.0. V nové instalaci bude modul Quick Edit ve výchozí podobě vypnutý. Stávajících webů se to samozřejmě nedotkne.

A pokud modul Quick Edit aktivně na webu používáte, mám dobrou zprávu i co se týče přechodu na Drupal 10 za dva roky. Quick Edit bude dostupný jako samostatný externí modul. Ke zvážení je také jeho alternativa Geysir.

Zdroj: Drupal change records