Dlouho ohlašované ukončení životního cyklu redakčního systému Drupal 8 nastalo a nabízí se tak otázka, co s weby dál. Zejména pro opozdilce, kteří nestihli upgradovat na Drupal 9, případně na něj s nějakých důvodů upgradovat nemohou. Podíváme se také, co dělat s Drupalem 7.

Hned na začátek je třeba uklidnit horké hlavy. Ne, weby s Drupalem 8 vám teď nepřestanou ze dne na den fungovat, jak jste určitě zjistili. Jen přicházíte o bezpečnostní aktualizace pro případné nalezené problémy. Tedy „jen“.

Konec Drupalu 8
Životní cyklus Drupalu 8 skončil

Drupal 8 tu s námi byl okolo šesti let. První verze byla vydána 19. listopadu 2015 a znamenala zásadní přelom v životě Drupalistů. Přeprogramované jádro, nový šablonovací systém, komponenty z frameworku Symfony, podpora decoupled či headless řešení… A s tím spojená nutnost postavit nový web a migrovat do něj data. Žádný jednoduchý upgrade ze sedmičky.

Pro mnoho hobby vývojářů znamenal příchod Drupalu 8 konečnou. Co si budeme nalhávat, tento redakční systém se změnou své koncepce stal pro mnoho projektů pověstným kanónem na vrabce. Někdo se nechtěl učit věci jako controllery nebo služby, jinému se nechce do šablonovacího systému Twig, další má hrůzu z údržby takových molochů.

Já jsem Drupal 8 uvítal. Už předtím jsem se zajímal o Symfony a tak jsem rád zúročil své znalosti a dále je rozvíjel. Na druhou stranu, také jsem byl nucen se více zajímat o WordPress, protože klientům doporučuji nejvhodnější řešení a Drupal 8 pak pro řadu webů přestal takovým býti.

Devítka znamená jistou evoluci, protože během vývoje Drupalu 8 se do něj dostávaly nové a nové vlastnosti a funkce. Přechod na verzi 9 je tak jen takovou větší aktualizací, určitě není nutné opět celý web zgruntu předělávat jako dříve. Podobně hladký bude za pár let přechod na desítku.

Z pohledu obsluhy webu se nic nemění. V kódu jsou pouze odebrány některé zastaralé konstrukce, které měli vývojáři během životního cyklu Drupalu 8 čas předělat. Osmička končí i kvůli použitým knihovnám ze Symfony, jejichž etapa se také uzavírá a přecházejí na novější verzi.

Upgradu na Drupal 9 se podrobněji věnuji v samostatném článku na Maxiorel.cz. Pokud máte s Drupalem 8 větší zkušenosti, nebude to pro vás neřešitelný problém.

Alternativy pro Drupal

Nabízí se otázka, co dělat v případě, že na Drupal 9 nechcete upgradovat. Nebo když nemůžete, třeba kvůli nevyhovujícímu hostingu, který nelze změnit.

Po pravdě řečeno, z osmičky bych na jinou platformu přecházel jen v momentě, kdy bych předělával kompletně celý web. Jinak bude vždy jednodušší pořešit problémy spojené s upgradem na Drupal 9.

Mám pár webů, které jsem v počáteční euforii kdysi na Drupalu 8 postavil a pro které je to příliš robustní platforma. Moje trojice vhodných alternativ je následující:

WordPress – já vím, je to vychvalovaná i zatracovaná platforma, ale třeba díky automatickým aktualizacím je téměř bezúdržbová. Jen si jej nesmíte zaplácat milionem pluginů a builderů. Viz Případovka: jak jsem migroval Drupal 6 na WordPress.

Backdrop – skvělý zejména pro lidi běžící doposud na Drupalu 7. Jeho životnost byla prodloužena o další rok do listopadu 2022. Backdrop je vlastně odvozenina Drupalu 7, stejné základy, jen několik nových vychytávek zpříjemňujících administraci. V pohodě na něj upgradujete ze stávajícího Drupalu 6 nebo 7. Viz Jak jsem migroval weby z Drupalu 7 na Backdrop.

Hugo – pro malé weby zvažte vytvoření stále populárnějších statických webů postavených okolo nástroje Hugo. Přestože jde o nástroj pro příkazový řádek s nutností editace souborů, uvidíte, že má řadu charakteristik podobných s Drupalem (typy obsahu, pole, šablony).