Kromě funkčních vylepšení přijde Drupal 8.3 také s kosmetickými úpravami svého administračního rozhraní. Po letech se dočká zásadní změny stránka s výpisem informací o systému, známá jako Hlášení stavu.

Kontrolní výpis Hlášení stavu určitě dobře znáte. V ideálním případě ji tvoří spousta zelených řádků s hromadou textu, pokud je vše v pořádku. Prokliknete se odtud do informací o konfiguraci PHP, najdete zde verzi databázového serveru a řadu dalších věcí. V případě problému zde některé položky svítily červeně a Drupal vás vyzýval k vyřešení problému.

V Drupalu 8.3 je tento výpis připraven v poněkud přehlednější formě. Zelená hromada textu zmizela už s příchodem osmičky, co je v pořádku, to je bíle. Nově hned na začátku uvidíte zásadní přehled o chybách, varováních a bezproblémových položkách.

Následuje informace o použité verzi Drupalu, posledním spuštění cronu a serverových technologiích. Až poté následuje přehled konkrétních položek. Typicky tedy nepřipraveného nastavení pro Trusted Host settings a nebo chybějících knihoven.

Nová obrazovka Hlášení stavu je již k dispozici ve vývojovém sestavení Drupalu 8.3. Pokud si ji zatím nechcete instalovat, můžete kouknout na následující obrázek.

Pro srovnání ještě dosavadní podoba téže stránky v Drupalu 8.2.

A v Drupalu 7:

Podrobnosti o úpravách hlášení stavu najdete na této stránce na drupal.org.