Tento týden vyšla bezpečnostní aktualizace Drupalu, objevilo se další přesné datum vydání Drupalu 10 a také několik drobných aktualizací pro ostatní redakční systémy.

Abych neplevelil online prostor, rozhodl jsem se, že na SvětCMS budu zmiňovat jen větší aktualizace redakčních systémů, případně důležité bezpečnostní updaty pro ty největší z nich. Tento týden vyšly aktualizace pro různé projekty v PHP i JavaScriptu, ale předpokládám, že si své projekty sledujete a o aktualizace se postaráte.

Drupal 9.4.7 a 9.3.22

Šablonovací systém Twig obsahoval zranitelnost umožňující uživatelům s povoleným zápisem šablon přístup k souborům, na které by neměli vidět. Vyšla tedy aktualizace, kterou převzal i Drupal a nyní využívá Twig 2.15.3 a případně novější. Opravy jsou k dispozici v rámci nového vydání Drupalu 9.4.7, případně pro starší řadu 9.3.22. Sedmičky se to samozřejmě netýká, tam Twig nenajdeme.

Drupal 10 přijde 14. prosince 2022

Komunita okolo Drupalu už zná datum vydání finální verze Drupalu 10. Očekáván je v polovině prosince a mezi nejvýznamnější novinky patří:

  • nové výchozí téma vzhledu Olivero
  • nové výchozí administrační téma vzhledu Claro
  • CKEditor 5 jako výchozí a jediný editor v jádře (oproti CKEditoru 4 je kompletně přepsán)
  • JavaScriptové komponenty přepisující většinu původního kódu založeného na jQuery
  • Základy na Symfony 6 a PHP 8.1

Další informace k nové verzi Drupalu najdete v článku What's included in Drupal 10.

Tip pro WordPress

Abych tento víkend nepsal jenom o Drupalu, mám pro vás tip na článek věnovaný WordPressu. Poměrně rozsáhlé čtení vás provede krok za krokem procesem Jak vytvořit bloky pro WordPress.