Před několika dny vyšla nová verze redakčního systému TYPO3. Obsahuje řadu novinek, a protože jde o LTS, bude tato řada systému podporována nejméně následující tři roky. Pojďme se ve stručnosti podívat, co nabízí.

TYPO3 je redakční systém, který dle svých tvůrců směřuje na jakýkoli typ web a jakoukoli jeho velikost. Od malých nadšeneckých a neziskových projektů až k velkým webům pro korporace.

Dnes, tedy poměrně rychle po vydání TYPO3 v11 LTS vyšla důležitá oprava řešící dvojici bezpečnostních chyb. Takže ve chvíli vydání tohoto článku zde vlastně máme TYPO3 v11.5 LTS.

Ale zpět k novinkám:

Uživatelské prostředí administrace

Vylepšený přehled záznamů. V administrační části Záznamy je možné pracovat s různými data z databáze. Nově zde změníte viditelné sloupečky v seznamu. Přibylo tlačítko pro rychlý přístup k historii změn. Další tlačítko vám zpřístupní export dat, na výběr je CSV nebo JSON. Přibyly zatrhovátka pro práci s více položkami najednou. Ve výpisu složek je použito SVG pro rychlejší vykreslování seznamu.

Vývojáři zapracovali na přístupnosti, větší část TYPO3 lze ovládat pomocí klávesnice. Zobrazení seznamu složek, resp. stromové struktury jiných prvků, včetně obsahu, lze zvětšovat dle libosti.

TYPO3 v11
TYPO3 v11

Přepracovaný seznam souborů. Stejně jako stromová struktura obsahu i práce se soubory je nyní rychlejší a jednodušší. TYPO3 v11 vám zpříjemní dávkové zpracování souborů. Stačí si zaklikat několik položek najednou a provést s nimi požadovanou operaci. Přibyly také nové funkce a akce. Jednodušeji si stáhnete více souborů tím, že je necháte na straně TYPO3 zabalit před vlastním stahováním do ZIPu.

Rychlé kopírování odkazů do jednotlivých částí administrace nabízí sdílecí tlačítko v pravé horní části. Vykopírovaná URL je navíc zbavena případných sledovacích dovětků a parametrů. Zatím ale není připraveno u všech modulů v TYPO3.

Rozhraní pro spolupráci nad obsahem se dočkalo změn v uživatelském rozhraní, aby více zapadlo do kontextu celého TYPO3. Vylepšené jsou také formuláře, zejména co se přístupnosti týče. Nechybí vizuální změny návrháře formulářů.

TYPO3 v11
Tvorba formulářů v TYPO3 v11

TYPO3 v11 zavádí vícefaktorové ověřování při přihlašování. Stačí v administraci aktivovat a redakční systém bude vyžadovat známé jednorázové časově omezené číslo, jehož generátor s TYPO3 spárujete pomocí QR kódu. Podporovány jsou také externí klíčenky jako třeba Yubikey.

Vylepšení pro vývojáře a PHP 7.4/8.0

Z pohledu vývojáře přináší TYPO3 v11 standardy PSR-7 a PSR-17 pro dvojici request/response. Přesněji řečeno nová verze rozšiřuje jejich použití v jádře a zpřístupňuje tyto objekty na více místech. S tím se pojí skutečnost, že všechny controllery nyní musejí vracet PSR-7 Response.

TYPO3 v11 rozběhnete s PHP 7.4, nikoli se starším. Podporováno je i PHP 8.0. Oficiální cestou, jak TYPO3 nainstalovat, je použití Composeru. Ujistěte se, že i ten máte aktuální, jinak redakční systém nerozběhnete. Při použití Composeru se TYPO3 a jeho rozšíření zbavují závislosti na proprietárním souboru ext_emconf.php.

Co se dalších systémových nároků týče, minimum je v PHP max_input_vars na hodnotě 1500 a memory_limit 256 MB.

V den vydání nové verze už existovalo přes 160 rozšíření kompatibilních s novou verzí, což je samozřejmě nezbytné pro upgrade vašeho webu.

Další informace najdete v oficiálních oznámeních TYPO3 v11 LTS—Warp Speed a TYPO3 11.5.1 maintenance release published.