Je to zhruba dva týdny, co byl vydaný WordPress 3.9, takže informovat o tom, že se tak stalo, zvláště v momentě, kdy fungují automatické aktualizace, by nemělo smysl. Ale připravili jsme pro vás stručný přehled novinek. Třeba přijde vhod, pokud jste se na vychytávky ve WordPress 3.9 ještě nekoukli.

WordPress 3.9 přináší především změny v administračním rozhraní, jako například aktualizaci vizuálního editoru TinyMCE, náhledy galerií, playlisty, vylepšenou práci s widgety a jiné.

Změna nastavení widgetů

A začněme hned od poslední jmenované úpravy. Co se widgetů týče, tak WordPress 3.9 totiž obsahuje zabudovaný plugin Widget Customizer. Výsledkem je možnost přeskládávat widgety přímo na administrační stránce Vzhled > Přizpůsobit. Stejně tak můžete z náhledu na web v tomto režimu ihned přidávat widgety nové, případně ty stávající odebírat a měnit jim jejich nastavení.

WordPress 3.9 a velká aktualizace editoru

Mnoho změn týkajících se vizuálního editoru TinyMCE je pod povrchem, jako třeba jeho novější verze, aktualizace nahrávače Plupload, některé jsou vidět. Konkrétně například tlačítko pro vložení horizontální linky a zobrazení náhledů vložených galerií. Práce s galeriemi v textu je tak o něco příjemnější, protože hned vidíte skutečné obrázky, nikoli jen výplň.

Co si myslím určitě oblíbíte, je podpora drag'n'drop u obrázků v editoru. Nyní je totiž stačí jen na editor přesunout a obrázky se do WordPressu ihned nahrají a zároveň se zformátují, aby do příspěvku zapadly.

Další vylepšení administrace

Změny se dočkal také instalátor nových témat vzhledu. Hned na úvodní stránce nabídne přehled vybraných a populárních témat.

V příspěvcích můžete nově snadno vyvářet seznamy pro přehrávání hudby nebo videa. Vkládají se jako shortcode, samotné nahrávání provedete přes klasický media uploader, který pak nabídne jejich přidání do playlistu. WordPress 3.9 je také schopen díky ID3 tagům stáhnout obrázek k hudebním souborům.

WordPress 3.9 a novinky pro vývojáře

Pokud stavíte vlastní pluginy a témata vzhledu pro WordPress, pak vás bude zajímat, že došlo k aktualizacím knihoven jQuery, Underscore, Backbone, nahrávače Plupload a zmíněného editoru TinyMCE. WordPress 3.9 také využívá Masonry 3 pro poskládání věcí na stránce do kaskádové mřížky.

Změny se dočkala komunikace s databází a došlo k vylepšení kompatiblity s PHP 5.5 a MySQL 5.6. Nemusíte se tak bát nasazení WordPressu na nových hostingových službách s aktuálními verzemi PHP.

Co se týče novinek přímo v API WordPress 3.9:

  • nové funkce doing_action(), doing_filter(), has_image_size() a remove_image_size() pro práci s hákováním a manipulaci s vlastní velikostí obrázků
  • HTML5 popisky galerií aktivované přidáním add_theme_support('html5', array('gallery', 'caption')); do souboru functions.php
  • složky s pluginy mohou být symlinkovány

Více najdete v oficiálním oznámení WordPress 3.9 “Smith”.