Včera vyšla nová verze redakčního systému WordPress 4.2. Je pojmenována po jazzovém pianistovi a mimo jiné vylepšuje vkládání externího obsahu.

WordPress 4.2 tak přináší následující novinky:

Vylepšený Press This

Znáte tuto funkci WordPressu? Přejděte do nabídky Nástroje a přetáhněte ze stránky tlačítko "Kliknout a publikovat" na lištu prohlížeče. Když si pak načtete stránku, o které byste chtěli blogovat, stačí na tlačítko v liště klepnout. WordPress automaticky projde aktuální URL a připraví z ní kostru článku. Nástroj lze nyní volat i ručně přímo z administrace WordPressu a má vylepšené rozhraní.

WordPress Press ThisRozšířená podpora znaků

WordPress 4.2 se nyní lépe domluví s čínskými, korejskými a japonskými weby. Stavíte-li takové, pak budete za tuto novinku rádi.

Přepínání témat v Customizeru

V nástroji Customizer můžete velmi jednoduše přepínat mezi šablonami vzhledu a sledovat, jak bude váš web vypadat, pokud je aktivujete. Už žádný vzorový obsah, ale přímo váš web.

Podpora dalších externích zdrojů

U WordPressu se mi líbí, že ve výchozí podobě, na rozdíl od Drupalu, umí velmi elegantně zpracovat externí odkaz. Vložíte URL z YouTube a ihned se promění na iframe.

Nově se k podpoře již existujících "embedů" přidává i podpora pro Tumblr.com a Kickstarter.

Pohodlnější aktualizace pluginů

Přišla vám aktualizace pluginů nepohodlná? WordPress 4.2 tuto činnost vylepšuje tím, že nemusíte načítat stránku se všemi dostupnými aktualizacemi a následně je potvrdit. Nově jen stačí klepnout na odkaz v seznamu pluginů a aktualizace proběhne na pozadí.

Další změny pro programátory

Jestliže v editaci obsahu upravíte nějaké termíny, které jsou sdíleny s dalšími příspěvky, pak se aktualizované termíny rozdělí do dvou.

Pokud se nebojíte kódu, pak vězte, že se změnila použitá kódová stránka v databázi WordPressu z utf8 na utf8mb4. Díky podpoře multibyte je tak WordPress 4.2 schopen podporovat celou škálu 4bajtových znaků.

Co se JavaScriptu týče, můžete pomocí funkce wp.a11y.speak() poslat zvukové oznámení čtečkám obrazovek.

A konečně poslední novinka, funkce WP_Query(), WP_Comment_Query() a WP_User_Query() nyní podporují komplexní řazení výsledků pomocí pojmenovaných meta dotazů.

Aktualizace na WordPress 4.2 by měla být bezproblémová, spustíte ji z nástěnky svého webu.