Jak asi všichni drupalisté dobře vědí, Drupal 8 se blíží mílovými kroky. Ovšem těch mílí je hodně, neboť toto o něm můžeme tvrdit a číst už více, jak půl roku. Možná déle jak rok. Jaký je tedy aktuální stav týkající se vývoje Drupalu 8?

V současné době si můžete stáhnout Drupal 8 v podobě jedenácté alfa verze z 23. dubna 2014. Má své mouchy, ne vše, včetně instalace různých doplňkových modulů zde funguje skvěle, ale pro seznámení se s tím, co Drupal 8 přinese nového, je již použitelná.

Tipy, co vyzkoušet v Drupalu 8

  • přímá editace uzlů bez nutnosti otevírat formulář, prostě poklepete do textu na stránce a editujete
  • zabudovaný editor (ve formulářích), CKeditor
  • zabudované Views včetně možnosti různých exportů
  • lepší podpora entit, takže třeba i kontaktní formulář lze rozšířit políčky
  • nové API postavené na Symfony 2
  • podpora šablonovacího systému Twig
  • a mnoho dalšího

Mohu Drupal 8 nasadit na nový web?

Toto je asi nejčastější otázka, kterou slýchám od zákazníků - proč nenasadím na právě vyvářené weby už nový Drupal 8? Vždyť jim někdo známý říkal, že je to už půl roku. Bohužel onen známý zapomenul dodat, že se jedná o vývojovou verzi, s mnoha problémy a leckdy i nekompatibilitou mezi svými aktualizacemi.

O nasazení Drupalu 8 do reálného provozu bude mít smysl uvažovat teprve v momentě, kdy bude první finální sestavení 1.0 a budou k dispozici i případné moduly, které byste v něm rádi použili. Nemyslím si totiž, že jakkoli bude Drupal 8 skvěle vybaven, že samotné jeho jádro vám u reálného webu postačí.

Navíc, Drupal 7 bude podporován až do doby, než bude Drupal 9, který je teď jen hudbou budoucnosti.

Jaký je aktuální vývoj u Drupalu 8?

Aktuální dění shrnuje pět dnů starý článek These two weeks in Drupal Core na Drupal Groups. Byl vytvořen Drupal Core Gittip Team s cílem vybrat další peníze na vývoj jádra Drupalu. Společnost Chapter Three zaplatila dalšího vývojáře, aby pracoval celým úvazkem na vývoji jádra Drupalu 8.

Finální sestavení Drupalu 8 můžeme očekávat v momentě, kdy budou vyřešeny všechny problémy ve frontě. Předminulý týden bylo vyřešeno 13 kritických a 16 hlavních problémů, otevřelo se ale nových 11 kritických a 12 hlavních.

Celkově je potřeba dořešit 115 chyb blokujících finální sestavení a 545 větších problémů. Do uvolnění betaverze to již vypadá lépe - zbývá 20 z 163 potíží, které znemožňují vydání betaverze pro Drupal 8.

Podrobněji viz zmíněný článek.

A co kniha o Drupalu 8?

Pokud by vás zajímalo, jak to vypadá s knihou, kterou jako autor příruček pro předchozí verze Drupalu opět připravuji, její stav je takový, že je napsána z větší části a čeká na uvolnění několika doplňkových modulů, které bych v ní chtěl zmínit.

Po vydání finálního sestavení Drupalu 8 bude následovat kontrola popsaných postupů v knize a shoda termínů s aktuálním českým překladem. Poté kniha poputuje do klasického redakčního kolečka. Informace můžete sledovat na webu Kniha Drupal.