Drupal 8 se konečně dočkal své betaverze. Na tomto klíčovém milníku na cestě za finální verzí zanechalo svůj otisk přes 2300 lidí, kteří přispěli více jak 11 500 patchi. Celkem bylo vydáno 15 alpha verzí, 234 programátorů se utkalo s 177 "beta blokery".

První betaverze pro Drupal 8 samozřejmě také není určena do produkčního prostředí, ale už ji můžete vzít a začít testovat pro svoje potřeby. Stáhnete ji tímto odkazem z drupal.org. Tvůrci očekávají, že dostanou nahlášeny další případné chyby.

Hlavní rozdíl mezi alfou a betou Drupalu 8 je ve stabilním API, takže tvůrci modulů a témat vzhledu se mohou pustit do úprav pro novou řadu Drupalu a označit tak na projektových stránkách pomocí tagu #D8CX, že na nich pracují. Pomůže vám to s rozhodnutím, který modul zvolit a zda bude mít podporu i pro další řadu Drupalu, než je aktuální sedmička.

Datový model Drupalu 8 se rovněž měnit nebude. V dalších betaverzích začne fungovat převodní můstek mezi jednotlivými betaverzemi. Počítejte ovšem s tím, že drobné změny v API a datovém modelu nejsou zcela vyloučeny.

Texty uživatelského rozhraní ještě finalizovány nejsou, to se stane až s uvolněním verze Release Candidate.

Jako obvykle vás asi bude zajímat, kdy bude uvolněn finální Drupal 8. Inu, následuje klasická odpověď - až v současné betě nebudou nalezeny žádné kritické chyby.

Co se týče mé knihy o Drupalu 8, tak díky uvolnění betaverze na ní budu moci lehce pokročit, ale stále musím čekat především na finální český překlad Drupalu 8.