Nová verze redakčního systému vycházejícího z Drupalu 7 přichází s podporou obrazového formátu WebP a několika dalšími drobnými vylepšeními.

Backdrop je ideální redakční systém pro všechny, kdo chtějí zůstat u konceptu Drupalu 7, protože jim nevyhovuje rozsáhlost jeho osmé verze. Zároveň hledají redakční systém, který bude vše známé z Drupalu podporovat do budoucna. Backdrop to už pár let plní a přitom přidává další užitečné funkce - včetně možnosti aktualizovat celý CMS přímo z administrace.

Backdrop CMS 1.18.0

Nová verze 1.18.0 vychází v rámci čtyřměsíčního pravidelného cyklu a přináší následující vylepšení:

  1. Podpora WebP. Neznamená to automatickou konverzi obrázků na tento formát bez nutnosti instalovat další modul, ale možnost takový obrázek nahrávat a pracovat s ním pomocí stylů obrázku. Podpora je závislá na povolení WebP ve vaší konfiguraci PHP.
  2. V nastavení bloků s menu přibyla podpora breakpointů, jednoduše tak ukryjete hlavní menu a zaměníte jej za jiné s hamburgerem.
  3. Pro tokeny uživatelského profilu je přidán sub-token :link.
  4. Při synchronizaci nastavení dvou webů je přidána možnost konfiguraci po importu nemazat.
  5. Do kontaktního formuláře je přidáno pole na telefon.
  6. Nová verze přidává možnost vypnout odkazy pro překlad.
  7. Co se drobných změn týče: odstranění data narození autora Drupalu z hlaviček, aktualizován ukazatel síly hesla, formát Full HTML přejmenován na Raw HTML, sjednocení tříd js-only a js-show, ukazatel slovníku při editaci termínu a vypnutí obrázků uživatelů ve výchozím stavu.

Backdrop 1.18.0 mění soubor .htaccess, do kterého přidává nová pravidla týkající se PHP 7. Soubory settings.php a robots.txt změn nedoznaly. Po aktualizaci je klasicky nutné spustit úpravu databáze pomocí /update.php.

Changelog a odkaz ke stažení aktuální verze je například tu na GitHubu.

V roadmapě bylo zmíněno ještě pár věcí navíc, na které se zatím nedostalo. Zajímalo mě vylepšení uživatelského rozhraní pro upgrade z Drupalu 7 a pokročilé cacheování. Tak uvidíme, zda je nepřinesou některé další minoritní verze.