Drupal 10 je na světě. Pracovalo na něm přes 2000 přispěvatelů a šest stovek organizací, kteří za posledního dva a půl roku řešili více jak 4000 úkolů. Na co se můžeme v desítce těšit?

Nové výchozí vzhledy

Pokud se nyní pustíte do čisté instalace Drupalu 10, přivítá vás moderní téma vzhledu nazvané Olivero. Dobře vypadá, konečně podporuje rozbalovací menu, dbá na přístupnost.

V administraci je také připravena vizuální změna. Staré téma vzhledu Seven se přesunulo do samostatného projektu a výchozí vzhled nyní obstarává Claro. Je to bezesporu posun vpřed, osobně mám ale problém s plýtváním místem a doporučuji kouknout na z něj odvozené téma vzhledu Gin.

CKEditor 5

Pro formátování vkládaného obsahu je v Drupalu 10 k dispozici CKEditor 5. Od svého předchůdce se zcela liší kompletně novým kódem, který vznikal i na základě podnětů z komunity okolo Drupalu. V editaci je celá řada novinek, jako například ovládací prvky přímo v editační ploše. K dispozici je i placená verze editoru se zajímavými vychytávkami.

Chcete-li zatím zůstat u CKEditoru 4 kvůli kompatibilitě s nějakými pluginy, využijete samostatný modul. Jen upozorním, že CKEditor 4 končí s posledními dny roku 2023.

Sbohem IE

Pro řadu z vás to bude pravděpodobně jen nudná informace, ale pro pořádek: Drupal 10 zahodil podporu Internet Exploreru. Hurá.

Novinky pro vývojáře

Zobrazujete-li pomocí Views data v mřížce, pak vás bude zajímat, že nově pracuje s responzí a v závislosti na nastavení automaticky skládá počty sloupečků na řádek.

Pro nová témata vzhledu využijete generátor Starterkit místo dosavadní praxe tvorby subtémat. Drupal 10 vyžaduje pro svůj běh PHP 8.1 a stojí na Symfony 6.2. Pamatujte na to, než se na svém hostingu pustíte do upgradu.

Co z Drupalu 10 zmizelo?

Některé méně oblíbené součástky v Drupalu musely udělat prostor novým funkcím a vlastnostem. Naštěstí dále pokračují jako samostatné moduly, které si do Drupalu v případě zájmu doplníte. Konkrétně jde o moduly Quick Edit, Aggregator, HAL, RDF a Color.

Jak je to s podporou verzí Drupalu?

Drupal 10 bude aktivně vyvíjen do poloviny příštího roku, do konce 2023 pak je formě bezpečnostních oprav. V polovině příštího roku se asi objeví Drupal 10.1.x, který opět bude pokračovat v těchto půlročních cyklech.

Drupal 9 bude podporován do listopadu 2023, kdy pro něj přestanou být vydávané bezpečnostní opravy. Drupal 8 je už mrtvý. Co se týče Drupalu 7, jeho podpora je zatím prodloužena do začátku listopadu 2023.

Další informace najdete v Drupal 10.0.0 is available. V dalších týdnech se budu věnovat upgradům svých projektů i projektů pro klienty a se zkušenostmi se určitě podělím na blogu Maxiorel.cz v sekci Drupal.