Nová verze redakčního systému Drupal je na světě. Řada 8.7.x přichází se stabilní verzí modulu Layout Builder, pro komunikaci s okolím přidává JSON:API, vylepšuje knihovnu médií a přidává několik dalších změn.

Layout Builder se objevil už v Drupalu 8.5.0. Aktuální osm sedmička jej přesouvá z experimentálních ke stabilním modulům. Využijete jej pro vizuální sestavování layoutu, jak ukazuje následující video:

JSON:API využijete v případech, kdy potřebujete programově načítat data z drupalovské databáze do externích aplikací, případně je tam obráceně posílat. Přidává tak další možnost k REST rozhraní, které v Drupalu 8 už bylo.

Knihovna médií, na které spolupracovalo 310 vývojářů, umožňuje celkem pohodlně přidávat obrázky nebo video z různých zdrojů a především pohodlně recyklovat média, která již na webu máte. Názorně vám to ukáže následující video:

Další vylepšení, se kterými přichází Drupal 8.7.0 zahrnují:

  • revize u položek menu a termínů taxonomie
  • zabudovaný demo profil Umami představuje více vlastností Drupalu
  • přichází volitelná podpora šablonovacího systému Twig ve verzi 2

Následující Drupal 8.8.0 přinese podporu pro Symfony 4. Chcete-li si zajistit pravidelné aktualizace, přejděte na Drupal 8.7.x co nejdříve. Od 5. června přestane být aktualizován Drupal 8.5.x, Drual 8.6.x bude bezpečnostní aktualizace dostávat do prosince 2019.

Vezměte tak v potaz, že Drupal 8.8.0, který v prosinci přijde, už bude vyžadovat minimálně PHP 7.

Zdroj: drupal.org

Další informace o Drupalu můžete sledovat například v příslušné rubrice na mém webu Maxiorel.cz, kde se budu časem věnovat i některé ze zmíněných novinek.