Nová verze WordPressu pojmenovaná po (nejen) jazzové zpěvačce Nině Simone přináší propracovanější editor pro tvorbu obsahu i layoutu, přidávání titulků k videu, nové téma vzhledu a další drobná vylepšení.

Flexibilnější layout – editor umožňuje snadné vytváření různých sloupců a bloků, hlaviček a přechodových barevných výplní. WordPress 5.6 tak dále rozšiřuje schopnosti editoru Gutenberg.

Vzorky komponent – přiznám se, že netuším, jaké má tento prvek české pojmenování, WordPress mi jej zatím ukazuje jenom anglicky. Ale jde o seskupování různých prvků do znovupoužitelných komponent. WordPress je nyní umožňuje lépe vytvářet a také sdílet.

Titulky u videa – k videu nyní přes administraci snadno nahrajete tituly a vylepšíte tak jeho srozumitelnost.

Nové téma vzhledu Twenty Twenty-One – pastelově laděné téma vzhledu mě tedy nijak nenadchlo, ale třeba se vám bude líbit.

Automatické aktualizace pro všechny – doposud fungovaly jenom pro vývojáře webu. Těžko říci, používal jsem to vždycky s hlavním uživatelským účtem.

Prohlášení o přístupnosti – tak, jako se ve WordPressu jednoho dne objevilo vzorové prohlášení o zpracování vzorových údajů, tak je nyní nachystáno i prohlášení o přístupnosti.

Přihlašování přes REST API – pokud využíváte WordPress jako úložiště obsahu a ten konzumujete v dalších aplikacích, tak se k datům dostanete od nové verze v zabezpečené formě, včetně sledování těchto přístupů.

PHP 8 – WordPress 5.6 je prvním krokem k plné kompatibilitě jádra WordPressu s novou verzí PHP.

Nové jQuery – tato javascriptová knihovna se dočkala několika aktualizací v posledních verzích WordPressu. Pokud vám na webu nefungují například slajdy, zkuste nainstalovat plugin jQuery Migrate.

Detailní přehled najdete v článku WordPress 5.6 Field Guide.