První letošní vydání WordPressu přichází s vylepšeným a pohodlnějším editorem, snadnějším nastavením HTTPS, lazy loadingem iframů, úklidem v JavaScriptu a dalšími novinkami pro editory i vývojáře.

Největší změny ve WordPressu 5.7 si všimnete hned při vytváření nového příspěvku. Tam, kde byl doposud editor Gutenberg přes celou výšku okna, tam je nyní plocha, která se postupně natahuje v závislosti na množství obsahu, který do stránky vložíte. Což je fajn. Člověk nemusí zbytečně skrolovat, aby třeba vyplnil políčka s metatagy pod editorem.

WordPress 5.7

Na různých místech při editaci bloků přibyly drobná vylepšení, jako je nastavení velikosti fontu či barev. Znovu použitelné bloky by měly být stabilnější, lépe se používá také drag-and-drop.

Navíc, některých úprav, které bylo dříve nutné řešit pomocí kódu, nyní dosáhnete jen změnou nastavení v builderu. Typicky úvodní blok s fotkou a jeho nastavení přes celou výšku obrazovky návštěvníka webu. Uspořádání tlačítkových bloků lze nastavit do řádku, nebo pod sebe. Sociálním ikonkám snadno nastavíte velikost.

Při změně adresy z HTTP na HTTPS by měl WordPress automaticky aktualizovat databázi a všechny adresy přepsat. Tím pádem asi nebude potřeba plugin Velvet Blues Update URLs. To to trvalo.

Robots API vám dovolí přidat direktivu do metatagu robots, s výchozí hodnotu nastavenou na max-image-preview: large. To umožní vyhledávačům ukazovat větší náhledy obrázků z vašeho webu. Tedy těm, co to respektují.

Lazy loading obrázků je ve WordPressu již nějakou chvíli. Nyní se přidává tatáž podpora i pro iframy. Tedy všechny ty mapy, videa, vložené příspěvky ze sociálních sítí.

Vývojáře bude zajímat pokračující úklid v JavaScriptu a přechod na jQuery 3.5.1. Změn pro vývojáře je ale mnohem více: standardizovaná barevná paleta, dynamický hook pro filtrování obsahu samostatných bloků, změny ve @wordpress/data API, lokalizační funkce v JavaScriptu, vylepšení exportu a importu, nové funkce pro kontrolu, zda jsou příspěvky veřejné atd.

Další informace: