První evropský DrupalCon po delší době je za námi. Uplynulý týden přinesl také novou verzi oblíbeného pluginu pro políčka ve WordPressu, ACF 6.0. Přidává nové funkce a vylepšuje uživatelské rozhraní.

Proběhl DrupalCon Prague 2022

Za mě webařská akce letošního roku v naší lokalitě. Jistě, bylo tu WebExpo, rovněž s mezinárodní účastí, ale každý máme svého favorita. Podrobnější shrnutí celé akce jsem popsal na blogu Maxiorel.cz v článku Ohlédnutí za DrupalCon Prague 2022: Drupal zpět blíže k hobíkům. Zde si dovolím vybrat deset nej:

  1. Automatické aktualizace
  2. Instalace modulů přímo z administrace Drupalu
  3. Téma vzhledu Gin
  4. Zcela přepracovaný CKEditor 5
  5. Drupal 10 a komponenty ze Symfony
  6. Vychytávky ve Twigu
  7. Single File Components
  8. Layout Paragraphs
  9. Ach ano, Drupal a Gutenberg...
  10. A spousta setkání a nových kontaktů

Advanced Custom Fields 6.0

Grafické vylepšení výchozích políček, které WordPress nabízí, přichází v nové verzi. Vylepšuje uživatelské rozhraní, práci s bloky, přidává stránkovač do opakovacího pole a další.

Nové rozhraní oceníte v případech, kdy si nových políček naklikáte opravdu velké množství. Vyznat se v dlouhé nudli, co je jak provázané, bylo vždy dosti náročné. ACF 6.0 to řeší tím, že lépe pracuje s prostorem a doplňková nastavení pro každé pole dává do samostatné záložky.

Potěší i připnutá lišta pro přidávání nového pole nebo pro jeho ukládání. Vylepšené je přeskupování polí i přístupnost a ovládání klávesnicí.

Pole typu Opakovač přidává podporu stránkování. Hodí se i pro velké formuláře, které mohly narážet na limity dané v nastavení PHP hodnotou max_input_vars (mohl bych vám povídat...).

Nová generace ACF Bloků reflektuje změny, ke kterým došlo při vývoji editoru Gutenberg. Použití pluginu je nyní blíže uživatelskému vjemu s nativními bloky.

ACF 6.0 by mělo být plně kompatibilní s ACF 5.x a upgrade by neměl znamenat žádný problém. Další informace najdete v oznámení ACF 6.0 Release – A Fresh New UI, Block Improvements, Repeater Pagination and More.