Zlé jazyky tvrdí, že zítra nastane webový Armageddon a půlka webů přestane fungovat. Matt Mullenweg totiž oznámil nové datum vydání finálního WordPressu 5.0. Stane se tak zítra, na Mikuláše.

Původní datum vydání nového WordPressu se posunulo kvůli problémům s novým editorem Gutenberg. Právě ten činí z WordPressu 5.0 revoluční verzi, která podle mnohých způsobí problémy u většiny stávajících instalací tohoto redakčního systému, shodí weby, způsobí infarkty jejich tvůrcům, záchvat jejich provozovatelům a škodolibou radost konkurentům.

Dokonce i na českém Joomlaportalu se zamýšlejí, jestli nedát sbohem WordPressu a jak případně odchytit ovečky, které tak učinily nebo učiní.

Já bych to ovšem tak tragicky neviděl. Ba co víc. Já se na upgrade těším. Konečně něco stojaté vody WordPressu rozvíří. Gutenberg vůbec není špatný nápad, je to povedený nástroj a líbí se mi i jeho implementace v Drupalu.

Co se zpětné kompatibility týče - pokud z nějakého důvodu nebude Gutenberg na vaší instalaci fungovat, tak si prostě nainstalujete plugin Classic Editor. WordPress 5 pak od předchozích verzí prakticky nepoznáte. Tento plugin bude podporován do roku 2022 a poskytne vám tím spoustu času web upravit pro Gutenberg, nebo jej nechat umřít a postavit znovu. To je fér.

Samozřejmě, je tu určitá část lidí s WordPressem, kterým se zhroutí život, protože si nikde nepřečtou, co v případě problému s Gutenbergem dělat. Ale není mi jich líto. Kdo se nestará o své auto, taky jednoho dne nedojede ani za roh pro rohlíky. S webem je to stejné. Buď se o něj zajímám a starám, případně mi generuje zisk na to, abych najal webaře (servisáka), nebo půjdu cestou aplikací typu Webnode či Solidpixels. Jak prosté.