Uplynulý týden přinesl novou verzi redakčního systému WordPress a také menší aktualizace pro Drupal a Backdrop, které řeší zabezpečení.

Nový Drupal a Backdrop

Není to tak dlouho, co Drupal reagoval na chybu v knihovně Archive_Tar a už je to tu znovu. Bezpečnostní doporučení SA-CORE-2021-004 mluví opět o zranitelnosti této knihovny a řešení v podobě aktualizace na novou verzi Drupalu. Pokud jste to ještě nestihli, stahujte Drupal 9.2.2, Drupal 9.1.11, Drupal 8.9.17, případně ještě starý Drupal 7.82.

Stejnou knihovnu využívá také Backdrop. Zranitelnost označenou jako kritickou zmiňuje BACKDROP-SA-CORE-2021-004. Řešením je aktualizace webů na Backdrop 1.19.2 nebo 1.18.6.

Novinky ve WordPress 5.8 Tatum

Začátkem týdne vyšel WordPress 5.8. Přichází s několika zajímavými vylepšeními. Po pravdě, měl jsem strach, co to způsobí u webů, které jsem na redakčním systému WordPress v poslední době stavěl, ale naštěstí nenastal sebemenší problém ani ve frontendu, ani v administraci.

Správa widgetů pomocí bloků. Vizuální návrhář obsahu (Gutenberg) je nyní dostupný i pro práci s widgety umisťovanými do sidebarů. Vizuálně nyní navrhnete kompletní stránku ve WordPressu, nejenom její obsahovou část.

Editace šablon okolo příspěvků. Máte-li aktivní kompatibilní téma vzhledu, aktivujte block theme a upravujte celou stránku vizuálně. Nejenom odděleně obsah a widgety. Pomůckou, která v tomto režimu najde využití, je přehled prvků použitých na stránce.

Doporučené vzory pro bloky. Vývojáři WordPressu vizuální režim návrhu webu hodně tlačí. Novinkou je návrh vzorů na základě bloků, které máte vložené do webu.

Query Loop Block. Fajn vychytávka pro každého, kdo chtěl někde na webu zobrazit například nejnovější články nebo libovolně vyfiltrovaný a seřazený obsah. Dosud jsme museli psát query loop v PHP kódu, nyní si lze pomocí speciálním blokem a jeho nastavením. Sice to není Views jako v Drupalu, ale aspoň něco.

Obarvování obrázků. Co chtějí editoři webu? No přeci hlavně hodně barviček! WordPress 5.8 jim vychází vstříc a nabízí snadné obarvování fotek pomocí Duotone filtrů. kromě fotek zabarvíte i video nebo bloky s úvodními fotkami.

Novinky pro vývojáře. Globální styly a nastavení nyní specifikujete na jednom místě v souboru theme.json. To je také místo, kde vypnete nepotřebné funkce a vlastnosti nejenom vizuálního editoru. WP 5.8 zahazuje podporu pro Internet Explorer 11, přidává podporu pro WebP, nové bloky a vylepšuje práci s políčky.

Více viz oficiální představení WordPress 5.8 Tatum.