Tento týden jsem zaznamenal dvě novinky u Joomly a Drupalu v podobě nových verzí. Ale světa redakčních systémů se týká i dění okolo. Zaujalo mě srovnání, o kolik rychleji CMS běhají na novém PHP 8.1. Blíží se WordCamp Praha a ožívá brněnský WordPress meetup. A mám i pár dalších zajímavostí.

Joomla 4.1.0

Asi největší novinkou uplynulého týdne je nová Joomla 4.1.0. Podle oficiálního oznámení stanovuje nové standardy v přístupném webovém designu, zdůrazňuje inkluzivnost, jednoduchost a bezpečnost. Novinky trochu konkrétnějšími a méně vzletnými slovy:

  • Plánovač úloh. Automatizované spouštění úkolů pro administrátory i vývojáře.
  • Jednodušší tvorba odvozovaných šablon. Na jedno kliknutí.
  • Jooa11y. Nástroj na kontrolu přístupnosti. Zvýrazní vám největší problémy na webu.
  • Zvýraznění syntaxe HTML kódu v editoru.
  • Přepínač nápovědy přímo u prvků v adminu.

Pokud už používáte Joomla čtverkové řady, pak je přechod na novou verzi otázkou běžné aktualizace. Více informací viz Joomla 4.1.0 Stable. Mrkněte také na článek, kde jsem představil tehdy zbrusu novou Joomla 4.

Joomla 4.1.0
Kontrola přístupnosti v Joomla 4.1.0

Drupal 9.3.6 / Drupal 9.2.13

Zranitelnost v modulu QuickEdit si vyžádala vydání opravy pro dvě aktuální devítkové řady Drupalu. Sedmička QuickEdit nepoužívá. Problém byl v nedostatečném ověření přístupových prvá k upravované entitě a týkal se jen webů, které mají QuickEdit zapnutý (což bude patrně většina). Více viz SA-CORE-2022-004.

Mimochodem, QuickEdit by měl s příchodem Drupalu 10 z výchozí instalace zmizet a nadále bude dostupný jen jako samostatný modul.

Roadmapa na stabilizaci tématu vzhledu Claro

Ze světa Drupalu mě zaujala i roadmapa pro přípravu finální verze tématu vzhledu Claro, které jednou nahradí dosavadní výchozí vzhled administrace Seven. Jak se můžete podívat, vyloženě nezbytných úkolů už ve frontě nečeká. Těch vhodných k řešení ještě pár zbývá.

Akce pro fanoušky WordPressu

Už za pár dní se koná WordCamp Praha. Zdarma, online a přesto tak trochu naživo. Pokud jste si ještě nerezervovali svou virtuální sedačku, určitě tak udělejte a na sobotu nic dalšího neplánujte. Jak je zvykem, postupně se objevují krátké rozhovory se spíkry.

Po delší době to vypadá, že ožije i brněnské setkávání wordpressáků. I když tedy... Uvidíme. Zatím je na Facebookové akci šest lidí se zájmem a šest potvrdilo, že přijde. Více, jak to nakonec dopadá, ale držím palce, ať to u nás v Brně ožije.

PHP 8.1 je výrazné zrychlení

S každou novou verzí se PHP lepší. Už osmička nabídla výrazné zrychlení oproti předchozí verzi a PHP 8.1 tento trend potvrzuje. Prémiový hosting pro WordPress porovnal rychlost webů na nejoblíbenějších redakčních systémech a platformách při použití PHP 7.2, 7.3, 7.4, 8.0, a 8.1.

U čistého WordPressu 5.9 lze mezi PHP 8.0 a 8.1 pozorovat výrazné zlepšení. Ne tolik výrazné je to při použití kombinace WordPress a WooCommerce. Ani se nedivím. Nárůsty jsou samozřejmě i u Drupalu, Joomla a dalších CMS.

Jen upozorním, že až budete na čísla koukat, neporovnávejte rychlost webů mezi sebou. K tomu benchmark není. U každé platformy totiž testovaly naprosto odlišné instalace. Měřili jen PHP v rámci dané platformy.

Mimochodem, PHP 8.1 je doporučenou verzí PHP pro Drupal 9.4 a budoucí desítku.