Tento týden jsem zaznamenal dvě novinky u Joomly a Drupalu v podobě nových verzí. Ale světa redakčních systémů se týká i dění okolo. Zaujalo mě srovnání, o kolik rychleji CMS běhají na novém PHP 8.1. Blíží se WordCamp Praha a ožívá brněnský WordPress meetup. A mám i pár dalších zajímavostí.

Joomla 4.1.0

Asi největší novinkou uplynulého týdne je nová Joomla 4.1.0. Podle oficiálního oznámení stanovuje nové standardy v přístupném webovém designu, zdůrazňuje inkluzivnost, jednoduchost a bezpečnost. Novinky trochu konkrétnějšími a méně vzletnými slovy:

  • Plánovač úloh. Automatizované spouštění úkolů pro administrátory i vývojáře.
  • Jednodušší tvorba odvozovaných šablon. Na jedno kliknutí.
  • Jooa11y. Nástroj na kontrolu přístupnosti. Zvýrazní vám největší problémy na webu.
  • Zvýraznění syntaxe HTML kódu v editoru.
  • Přepínač nápovědy přímo u prvků v adminu.

Pokud už používáte Joomla čtverkové řady, pak je přechod na novou verzi otázkou běžné aktualizace. Více informací viz Joomla 4.1.0 Stable.

Joomla 4.1.0
Kontrola přístupnosti v Joomla 4.1.0

Drupal 9.3.6 / Drupal 9.2.13

Zranitelnost v modulu QuickEdit si vyžádala vydání opravy pro dvě aktuální devítkové řady Drupalu. Sedmička QuickEdit nepoužívá. Problém byl v nedostatečném ověření přístupových prvá k upravované entitě a týkal se jen webů, které mají QuickEdit zapnutý (což bude patrně většina). Více viz SA-CORE-2022-004.

Mimochodem, QuickEdit by měl s příchodem Drupalu 10 z výchozí instalace zmizet a nadále bude dostupný jen jako samostatný modul.

Roadmapa na stabilizaci tématu vzhledu Claro

Ze světa Drupalu mě zaujala i roadmapa pro přípravu finální verze tématu vzhledu Claro, které jednou nahradí dosavadní výchozí vzhled administrace Seven. Jak se můžete podívat, vyloženě nezbytných úkolů už ve frontě nečeká. Těch vhodných k řešení ještě pár zbývá.

Akce pro fanoušky WordPressu

Už za pár dní se koná WordCamp Praha. Zdarma, online a přesto tak trochu naživo. Pokud jste si ještě nerezervovali svou virtuální sedačku, určitě tak udělejte a na sobotu nic dalšího neplánujte. Jak je zvykem, postupně se objevují krátké rozhovory se spíkry.

Po delší době to vypadá, že ožije i brněnské setkávání wordpressáků. I když tedy... Uvidíme. Zatím je na Facebookové akci šest lidí se zájmem a šest potvrdilo, že přijde. Více, jak to nakonec dopadá, ale držím palce, ať to u nás v Brně ožije.

PHP 8.1 je výrazné zrychlení

S každou novou verzí se PHP lepší. Už osmička nabídla výrazné zrychlení oproti předchozí verzi a PHP 8.1 tento trend potvrzuje. Prémiový hosting pro WordPress porovnal rychlost webů na nejoblíbenějších redakčních systémech a platformách při použití PHP 7.2, 7.3, 7.4, 8.0, a 8.1.

U čistého WordPressu 5.9 lze mezi PHP 8.0 a 8.1 pozorovat výrazné zlepšení. Ne tolik výrazné je to při použití kombinace WordPress a WooCommerce. Ani se nedivím. Nárůsty jsou samozřejmě i u Drupalu, Joomla a dalších CMS.

Jen upozorním, že až budete na čísla koukat, neporovnávejte rychlost webů mezi sebou. K tomu benchmark není. U každé platformy totiž testovaly naprosto odlišné instalace. Měřili jen PHP v rámci dané platformy.

Mimochodem, PHP 8.1 je doporučenou verzí PHP pro Drupal 9.4 a budoucí desítku.