Vyšla další minoritní verze Drupalu 8, která přináší několik nových funkcí. Opravena je řada chyb, včetně problému z verze 8.2.x u cache Twigu, kdy příliš dlouhý název souboru způsoboval problémy na souborovém systému.

Cacheovací modul BigPipe byl prohlášen za dostatečně stabilní, takže přešel z experimentálních do stabilních modulů v jádře Drupalu. Jeho aktivací můžete dosáhnout velmi výrazného zrychlení načítání webu.

Při práci s obsahem si jistě všimnete nového vzhledu CKeditoru. V režimu rychlé úpravy je už podporováno přetahování obrázků na obrázkové pole. Vylepšila se rovněž práce s tímto typem políčka na mobilních zařízeních. A co považuji za nejlepší, CKeditor pracuje s pluginem AutoGrow, takže konečně nemusíme smolit text v pidi okénku, když máme velkou obrazovku.

Ohlášené změny se dočkala obrazovka s informacemi o stavu Drupalu (viz info zde). Do jádra se dostaly šablony layoutů založené na modulu Panels.

Komunikace přes REST API by měla být rychlejší až o 60 %, nově je možné toto rozhraní používat i k registraci uživatelů. Zamítnuté přístupy přes REST API nově hlásí i důvod.

Nové experimentální moduly v Drupalu 8.3

V základní instalaci přibyly další moduly, které se časem dostanou přímo do jádra, zatím jsou označeny jako experimentální. Konkrétně jde o tyto:

Workflows - separátní modul pro správu vydávání obsahu, který se vyčlenil z Content Moderation

Layout Discovery - modul poskytující API pro další moduly a témata vzhledu pracující s layouty, jako jsou například Display Suite nebo Panels.

Field Layout - s tímto modulem můžete přeskládat rozvržení políček v obsahu a dalších entitách do nových layoutů. Moc šikovná věcička.

Řady změn se dočkaly experimentální modul Migrate, Migrate Drupal a Migrate Drupal UI. Modul Content Moderation vyžaduje, abyste jej před upgradem na 8.3 vypnuli, jinak vám Drupal zahlásí chybu.

Moduly Settings Tray , DateTime Range, Place Block a Inline Form Errors z předchozích verzí Drupalu 8 byly rovněž aktualizovány. Dále ale zůstávají označeny jako experimentální.

Drobných změn se dočkalo nastavení pro composer, vývojáře bude zajímat několik změn v API. S novou verzí přicházejí aktualizace používaných knihoven třetích stran, takže se těšte na Twig 1.25, random_compat 2.0.10, jQuery 2.2.4, CKEditor 4.6.2 a komponenty ze Symfony 2.8.18.

Coding standard, tedy doporučovaný vzhled kódu v Drupalu 8.3.0 nově stanovuje, abyste používali zkrácenou syntaxi pro zápis polí v PHP, se kterým PHP přišlo ve verzi 5.4. Tedy místo array("jedna", "dvě", "tři") rovnou ["jedna","dvě","tři"]. Místo globálních konstant byste rovněž měli používat konstanty z tříd.

A případné problémy?

Možná se se setkali s tím, že v Drupalu 8 vám mizejí nahrané soubory. Já jsem to řešil zrovna dnes dopoledne na novém projektu, před aktualizací na 8.3.0. Jako dočasné řešení těchto problémů, které zatím zcela neřeší ani Drupal 8.3.0 se nabízí vypnutí intervalu automatického mazání opuštěných souborů na administrační adrese /admin/config/media/file-system.

Další a podrobnější informace najdete v Drupal 8.3.0 release notes.