Tento týden jsem kromě drobných upozornění na nové verze redakčních systémů zaznamenal dvě významnější zprávy. Jednak vyšla nová minoritní verze Drupalu, jednak se autor populárního pluginu Toolset rozepsal o tom, proč je jeho vývoj pro následující rok a půl pozastaven.

Drupal 9.4.0

Nová verze redakčního systému Drupal v prvé řadě mění výchozí témata vzhledu. Dlouho připravované Olivero se stává výchozím vzhledem pro frontend. Vypadá lépe než předchozí řada modrého Bartiku a Garlandu. Velmi také dbá na přístupnost. V backendu se výchozím tématem vzhledu stává Claro. Také přináší vylepšení přístupnosti, bohužel z mého pohledu hrozně plýtvá místem. Na velké obrazovce tak v administraci vidím méně prvků editačního formuláře, než dříve.

Spíše perličkou je nový recept na boršč v instalačce demonstračního webu Umami.

Stavíte témata vzhledu na základech Classy? Pomalu se připravte na jeho konec. Drupal 9.4.0 přináší zatím experimentální téma vzhledu Starterkit, které Classy jednoho dne nahradí.

Drupal 9.4.0
Administrační téma vzhledu Claro

Zabudovaná podpora pro lazy loading. U obrázkových políček nyní nastavíte přímo v administraci, zda se jejich obsah bude načítat zpožděně při rolování stránky uživatelem. Bylo na čase. Já zatím nastavoval lazy loading u všech obrázků přes úpravu v šabloně, ale úplně vyhovující to nebylo.

Drupal 9.4.0 a nastavení lazy loadingu obrázků

Jednodušší správa oprávnění. Především tedy pro obsahové typy, slovníky a podobné záležitosti, které narůstají spolu s tím, kolik si jich v Drupalu připravíte. V nastavení každé z entity nyní najdete novou kartu Manage permissions, které obsahuje sadu oprávnění jen pro zvolenou položku. Není třeba se proklikávat velkým seznamem oprávnění.

Správa oprávnění v Drupalu 9.4.0

Bezpečnostní vylepšení pro weby instalované přes Composer a metabalíček drupal/core-recommended. Ten nyní umožňuje ihned instalovat opravy jádra bez toho, že budete čekat na vydání celého Drupalu, které bude problém řešit.

Modul pro CKEditor 5 je již téměř ve stabilní fázi a měl by se objevit jako hlavní v Drupalu 10. Jelikož se dost liší od CKEditoru 4, doporučuji začít s jeho testováním.

Moduly, které se nyní hlásí jako zastaralé, protože v Drupalu 10 vypadnou z jádra: Color, Aggregator, HAL. Stejně tak zmizí knihovny Backbone a Underscore, Drupal je postupně přestává v administraci používat.

Jak upgradovat na Drupal 9.4.0?

V rámci minoritních aktualizací nedochází k problémům se zpětnou kompatibilitou. Zatím jsem stihl jednu aktualizaci z Drupalu 9.3.x instalovaného přes Composer na Drupal 9.4.0 a proběhla naprosto bez problémů. Při spouštění update.php si pravděpodobně všimnete, že už běží na novém výchozím vzhledu. Nemusí vás to děsit. Pokud už máte zapnuté v administraci dosavadní téma vzhledu Seven, vše tam zůstane beze změny.

Soubor .htaccess obsahuje nějaké úpravy kvůli PHP 8. Nezapomeňte je zakomponovat, případně doporučuji patchovat vždy originální .htaccess při instalaci přes Composer. Minimální vyžadovaná verze PHP se změnila na 7.4, doporučené je PHP 8.1.

Ovladače databází se přesunuly do samostatných modulů, které jsou zapnuty při aktualizaci. Ovladače v jádře zůstávají označeny jako zastaralé a budou odstraněny v Drupalu 11. Pokud připojení do vaší databáze nepodporuje JSON, uvidíte v administraci varování. Doporučuji jej vyřešit, protože půjde o nezbytnost pro instalaci Drupalu 10.

Jak s dalšími verzemi Drupalu?

Drupal 9.3.x bude podporován do okamžiku příchodu Drupalu 9.5.0. Stále tedy platí pravidlo dvě poslední řady jsou udržované. Osmička je půl roku mrtvá. Drupal 7 má podporu do listopadu 2023 a pak se uvidí (psali jsme). Drupal 10 by se měl objevit letos v prosinci, došlo k posunu z původního letního termínu.

Další informace:

Co bude dále s Toolsetem pro WordPress?

Trochu nemilá zpráva zastihla uživatele pluginu Toolset, který do WordPressu přidává komfortní práci s uživatelskými políčky, výpisy a dalšími prvky. Autor se rozhodl s ohledem na nový koncept vizuální editace celé stránky ve WordPressu vývoj v tuto chvíli pozastavit.

Toolset byl nedávno upraven tak, aby fungoval bez problémů s PHP 8. Kompatibilitu s novými verzemi WordPressu by měl autor rovněž zajistit. Na zásadnější nové funkce si ale počkáte minimálně 18 měsíců.

Více viz článek What’s Next For Toolset.

Drobnosti

Vyšlo Strapi 4.2.0. Také se objevily nové verze pro redakční systém TYPO3, a to hned dva dny po sobě. Nejnovější jsou tedy TYPO3 11.5.12 a 10.4.30.