WordPress je sice zdarma, jeho jádro je postupně vylepšované nejrůznějšími vychytávkami, ale pro reálné nasazení se neobejdete bez rozšiřujících pluginů. A to je problém. V lepším případě bude váš WordPress vypadat jako obří tapeta s reklamami na placené verze pluginů, v horším budete každý rok platit desítky dolarů za jednotlivé pluginy proto, aby váš web hladce sloužil.

WordPress je právem nejpopulárnějším redakčním systémem, a to nejenom v množině těch postavených na PHP, ale vůbec. Snadná instalace, snadné rozběhnutí, množství dostupných témat vzhledu i narůstající ekosystém pluginů z něj dělají ideálního kandidáta na rychlé rozběhnutí vlastního webu.

Co na tom, že to má nějaké mouchy. Od problémů se zabezpečením (ani ne tak jádra, jako spíše rozšíření okolo), přes řešitelné problémy s výkonem až třeba k vzájemné nekompatibilitě některých pluginů. Cílové skupině WordPressu to nevadí. V momentě, kdy potřebujete menší web bez nějaké hlubší struktury a členění obsahu, tak je ideální. K tomu je potřeba zmínit i snadnou údržbu. Aktualizace jsou na jedno kliknutí v administraci, případně zcela automatické.

Nedotažené funkce jádra WordPressu

WordPress mám rád a často jej používám, a to i na vlastní projekty. Ne tedy tak často, jako Drupal, ale používám. Naposledy například pro web designového studia TOKA. Ovšem stále častěji mám pocit, že abych jako webař byl s jeho pomocí klientovi schopen doručit kvalitní výsledek, neobejdu se bez placených rozšíření.

Například mi není jasné, proč ve chvíli, kdy má redakční systém možnost vytvářet vlastní typy obsahu a přidávat k nim vlastní políčka, proč to nemá pořádné uživatelské rozhraní. To je opravdu nutné platit rozšíření (ačkoli za ACF zaplatím rád), abych mohl reálně využívat základní součást systému?

Pro některé scénáře jsou placené pluginy nezbytné

Vícejazyčnost nikdy nebyla silnou stránkou WordPressu. Já ji řeším obvykle s pomocí pluginu WPML, ale práci s ním považuji za sebemrskačství. A kontaktní formuláře? Ach ouvej. Oblíbený Contact Form 7 je sice v základu zadarmo, ale dovedete si představit, že s ním bude pracovat běžný uživatel a připraví si s jeho pomocí ve WordPressu další formuláře?

Jsem možná trochu zatížený a porovnávám WordPress s tím, nač jsem zvyklý u Drupalu. Maximálně komfortní práci s typy obsahu a políčky, zvláště po změnách ve verzi 10.1. Formuláře pomocí Webformu zvládne po rychlém zaškolení každý, od jejich layoutu, přes nespočet typů políček až po potvrzovací maily. Cache a vícejazyčnost? Velmi povedená přímo v jádře. Automatické překlady? Doplňkový modul zadarmo. A tak bych mohl pokračovat.

Je platba za web problém?

V zásadě nejsem proti tomu, abych zaplatil za nějaké pluginy v případě, že klientovi doručím komerční web. Ostatně, kolik z nás by vytvářelo nějaká propracovaná řešení pluginů bez vidiny odměny? Trochu hůře se sžívám s každoročním obnovováním licence, raději bych platil jednorázově za projekt. Někde se to schová do servisních poplatků, mnohde se klientovi ale špatně vysvětluje, proč je potřeba, aby za web platil cokoli dalšího než hosting. Přitom právě na nízkorozpočtové weby WordPress cílí, řekl bych.

Naopak mi vadí, že vlastní malý web s komfortním ovládáním vlastně nejsem na WordPressu schopen zadarmo postavit. Dříve či později budu nějaký placený plugin potřebovat, případně budu nucen k řadě kompromisů.

V zásadě mám z ekosystému WordPressu pocit, že mu chybí kvalitní pluginy zadarmo. Například pro tvorbu formulářů existuje řada velmi kvalitních řešení, které je ale nutné platit, navíc s roční periodou. A pokud nějaký plugin nabízí své funkce formou freemium, stane se z administrace WordPressu jedna velká reklamní plocha upozorňující na placené verze. To je taky velmi zvláštní specifikum WordPressu. Když koukám na weby, které postavili kolegové z oboru, skoro si říkám, že jejich klientům nevadí, takto vytapetovaná administrace.

Yoast SEO
Typická ukázka administrace vytapetované upoutávkami na placenou verzi pluginu

Z těchto důvodů se tedy i v případě jednoduchých webů stále častěji otáčím k alternativám. Na prvním místě je samozřejmě Drupal, na druhém Backdrop.

Bonus: jaké pluginy ve WordPressu používám?

  • Advanced Custom Field (placená verze Pro)
  • Autoptimize (free verze)
  • Complianz
  • Contact Form 7 (free verze, kde je třeba uživatelská tvorba formulářů, tak Drupal)
  • EWWW Image Optimizer (free verze)
  • Simple Image Sizes
  • SVG Podpora (nechápu, proč WP dodnes neumí SVG sám od sebe)
  • The SEO Framework (free verze, ale chválím, toto je jediný modul, který informací o premium rozšířeních neobtěžuje)
  • WP Super Cache
  • WPML (placený plugin)
  • + drobné moduly specifické pro dané weby
  • Téma vzhledu vycházející z Underscores