Venku je škaredě, takže proč si nevyzkoušet další méně známé redakční systémy. Dnes mám pro vás tip na CMS vhodné pro malé webové projekty. Znáte micro CMS Monstra, Wolf CMS a phpSQLiteCMS?

Na velké weby používám Drupal, na menší WordPress a na úplně malé stránky, které není potřeba aktualizovat každý den, mi slouží GetSimple. Ale vždy se rád podívám na další malé redakční systémy, které mohou pro jednoduché weby úplně postačovat.

Monstra

Jednoduchý CMS Monstra nabízí přátelskou administraci, přizpůsobitelné zobrazení i pro mobilní zařízení, nevizuální editor MarkItUp, vytváření záloh přímo z administrace webu, rozšiřitelnost pomocí pluginů a témata vzhledu. Administrace je jednoduchá, rychle se v ní vzhledem k malé velikosti Monstra zorientujete. Využívá Twitter Bootstrap.

Monstra nepotřebuje databázi, data ukládá do souborů. Hodí se tedy i na malé freehostingy.

Redakční systém Monstra stahujte z monstra.org.

Wolf CMS

Minimálně co se zpracování jeho domovské stránky týče, vypadá o něco lépe projekt Wolf CMS. I tento redakční systém využívá pro administraci editor MarkItUp. Zaujalo mě, že kromě obyčejných věcí jako je nastavení meta tagů se v tomto jednoduchém systému nastavuje i odkaz pro drobečkovou navigaci. Tohle neumí v základu ovlivňovat ani WordPress a Drupal a potřebují na to pluginy. Pěkně vypadá správa stránek, líbí se mi výběr různých rozložení v rámci jedné šablony.

Wolf CMS potřebuje databázi, rozumí si s MySQL, SQLite nebo PostgreSQL. Stahovat jej můžete z webu www.wolfcms.org.

phpSQLiteCMS

Redakční systém phpSQLiteCMS je postaven okolo Twitter Bootstrapu. Nabízí jednoduchou správu stránek, RSS výstupů, mapy sitemap.xml, šablonovací systém, propojení na antispam Akismet nebo fotogalerie. Jelikož veškerá data ukládá do souborové databáze SQLite, můžete snadno provádět synchronizaci mezi lokální a internetovou verzí webu pouhým překopírováním jednoho datového souboru.

Systém phpSQLiteCMS najdete na stránkách phpsqlitecms.net.

Za tipy na tyto redakční systémy děkuji Jindřichu Skulovi.