Svět CMS, a tím teď nemyslím tento web, ale redakční systémy obecně, je mnohem větší, než WordPress, dlouho nic a pak možná Drupal a Joomla. Nabízím několik tipů na redakční systémy, které jsem zatím neznal a které mě něčím zaujaly.
Poslední dobou se snažím sjednotit redakční systémy na webech, které používám, aby běžely buď na Drupalu nebo na WordPressu. Trochu koketuju s Backdropem, viz moje poslední zkušenost s upgradem z Drupalu 7 na Backdrop. Postupně opouštím na XML založený GetSimple a weby, které se často nemění nebo na ně nemám čas, převádím na kombinaci HTML + Hugo.
To však neznamená, že bych se nezajímal o další a nové redakční systémy. Je dobré mít rozhled, občas narazíte na nástroj, který by se hodil vám nebo klientům pro nějaké konkrétní menší projekt.
Zde je výběr CMS, které mě zaujaly v posledních týdnech:
Apostrophe – redakční systém se stále populárnější headless koncepcí. Zaujme příznivce JavaScriptových platforem, jako úložiště používá MongoDB.
Flextype – kdybych soudil jen podle jeho homepage, tak bych asi utekl. Tedy do chvíle, než bych hledal opravdu minimalistický redakční systém, který je tak prostý, jaká je jeho prezentace. Ono i to jeho demo s webem o bibli je takové zvláštní. Ale pokud mu dáte šanci, uvidíte redakční systém na PHP, kombinující klasické šablonování s Twigem a headless přístup. Nepotřebuje databázi, data ukládá do souborů.
Lektor – další bezdatabázový redakční systém, tentokrát pro příznivce Pythonu. Prý pro všechny, kdo neradi kompromis mezi CMS a enginem pro statické blogy. Je to vlastně lokálně běžící redakční systém, ze kterého následně vygenerujete HTML soubory pro nasazení na produkci.
Sulu – v Symfony napsaný redakční systém mě zaujal možností obsluhovat jako jediná instalace několik různých webů konzumujících jeho obsah headless přístupem. Dáváte-li přednost šablonám, pak využijete Twig. Data si Sulu ukládá do MySQL. Škoda, že nepodpruje SQLite. Zajímavý je okamžitý náhled na editovaný článek.
Sám jsem zvědav, jak se uvedeným redakčním systémům bude řadit v dalších letech. Při poslední rekapitulaci jsem byl překvapen, kolik alternativních CMS za dobu tohoto blogu zmizelo.