Jednoduchý redakční systém bez zbytečného balastu, zároveň však vybavený vším potřebným pro snadné publikování obsahu na webu. Rozšiřitelný. Využívající SQLite, a tedy snadno kopírovatelný. Postavený na Silexu a konfigurovatelný přes soubory YAML. S administrací a možnostmi rozšíření. Takový je redakční systém Bolt.
Mohlo by se zdát, že na poli redakčních systémů je už plno. Alespoň ve světě PHP kralují WordPress, Drupal a Joomla. Zbytek se dělí o drobky v podobě pár uživatelů. Přesto se objevují stále nové a nové redakční systémy. Většinou jsou to spíše amatérské pokusy, které nemají šanci dosáhnout kvality některého ze zástupců uvedené velké trojky.
Redakční systém Bolt ovšem zazářil více, než je obvyklé. Poměrně často je zmiňován v nejrůznějších článcích a přestože si myslím, že Drupal ani WordPress nemůže nijak ohrozit, stojí za to mu věnovat pozornost.
Jedná se o projekt postavený na PHP frameworku Silex, který využívá různé komponenty ze světa Symfony. Nabízí přehledné uživatelské rozhraní, správu obsahu i uživatelů, lze jej rozšiřovat pomocí různých komponent, nechybí mu správa obrázků. Líbí se mi více, než třeba fork Drupalu v podobě systému Backdrop CMS.
Instalace Bolt CMS
V podstatě máte několik možností, jak Bolt nainstalovat. Zkušenější mohou využít composer, ostatní asi dají přednost tradiční cestě - stáhnout si archiv a web nakopírovat přes (S)FTP.
Pozor, v archivu není jenom jediná složka. Webový server musí koukat do složky public, ale nakopírovat je nutné i ty ostatní. Což asi bude trochu problém v případě, že používáte běžný hosting, kde prostě nelze zvolit, která z nakopírovaných složek bude ta kořenová.
První načtení si vyžádá jen zadání informací o uživatelském účtu administrátora a to je vše. Žádné zdlouhavé kopírování a inicializace databáze jako v Drupalu, žádné zadávání přístupových údajů k databázi jako všude jinde, nic z toho se nekoná. Po vytvoření účtu administrátora je Bolt ihned připraven k použití. Instalační balíček totiž obsahuje již připravenou databázi SQLite, což je jeden soubor.
Pokud byste chtěli, je samozřejmě možné Bolt provozovat i s MySQL, jen je pak potřeba upravit jeho nastavení.
První pohled do administrace Bolt CMS
Nástěnka vám zobrazí několik informačních boxíků a výzvu, abyste zadali svůj první obsah. Rozhraní administrace má Bolt podobné, jako WordPress. Boční lišta s přístupy do všech částí administrace, podmenu vyskakují jako samostatný panel s odkazy, není potřeba je rozklikávat.
Obsah je rozdělen na Stránky, Záznamy (články), nějaké ukázky a bloky. Obsah je možno různě filtrovat.
Při vytváření nové stránky máte k dispozici editor pro snadné formátování. Úvodník je oddělen od samotného textu, oba mají své políčko. K dispozici je pole pro nahrávání ikonky článku, možnost úpravy adresy článku, nastavení kategorií, data publikace a ukrytí nebo stav článku (publikován, nepublikován, koncept a naplánovaná publikace).
Každý záznam může využívat různé šablony stránky, podobně jako ve WordPressu.
Správa obrázků
Při vkládání obrázku k článku i při samostatném nahrávání máte k dispozici jednoduchého správce obrázků. Záznamy je možné filtrovat, duplikovat, mazat, vytvářet zde podsložky.
Úprava konfigurace
Co se týče nastavení, tak Bolt CMS řeší většinu věcí přes úpravu konfiguračních souborů YAML. Není to asi úplně uživatelská věc, ale mě se líbí. Jeden web jsem tak dokonce řešil. Nevýhoda je, že musíte dbát na dodržení syntaxe, jinak může dojít k problémům s parsováním konfiguračního souboru.
Čeština?
Bolt si sice můžete přeložit sami pomocí konfiguračního souboru, o existujícím českém překladu však nemám tušení. Teoreticky by to nemělo vadit. Rozhraní administrace klidně může zůstat anglické, důležitý je frontend, jehož lokalizace vlastně závisí na šabloně.
Šablony a rozšíření
Frontendová část Boltu vypadá po instalaci takto:
K dispozici je už řada dalších, připravených šablon, které stačí nainstalovat. Budete-li vytvářet vlastní, použijete šablonovací systém Twig, podobně jako v Symfony či Drupalu 8. Co se týče rozšíření, není jich samozřejmě tolik, jako u WordPressu, ale jsou. A tím se Bolt liší od některých jednoduchých konkurentů, kteří prakticky nenabízejí žádné další zapojení komunity. Já bych asi jako po prvním rozšíření sáhl po doplňku přidávajícím možnost editace metatagů a OG.
Celkově vzato na mě Bolt působí sympatickým dojmem a nevylučuji, že jej skutečně někde použiji. třeba tam, kde se budu rozhodovat mezi ním a GetSimple, dalším jednoduchým CMS, který je pro změnu založen na souborech XML.
aktualizováno: 1.7.2016:
Jak na češtinu v BoltCMS? Stačí zeditovat config.yml a zapsat zde místo původního řádku
locale: cs_CZ, čímž se celý systém přeloží do češtiny, včetně administrace.
Jak na BoltCMS na hostingu? V případě Wedosu a zřejmě i jiných zkuste následující. Do souboru .htaccess (ve složce www – v tom originálním od wedosu a pokud je Bolt uložen v /domains/neco.domena.cz) za řádek RewriteEngine On doplňte následující:
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?neco.domena.cz$
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/domains/neco.domena.cz/
RewriteRule (.*) /domains/neco.domena.cz/
Za tipy děkuji Liboru Hamouzovi.