Pravidelně na konci roku vychází webový almanach, za kterým stojí internetový archiv httparchive.org. Letošní vydání je venku, tak se můžeme kouknout, které redakční systémy v letošním roce bodovaly. Ovšem Web Almanac toho nabízí mnohem více.

Jste fandové do statistiky okolo webových technologií? Zajímá vás, co frčí v JavaScriptu, CSS, jaké jsou populární fonty, jak se tvůrci webů věnují SEO a výkonu, které redakční systémy jsou nejpopulárnější a jak jsou na tom další prvky webového vývoje? Odpovědi vám shrne každoročně vydávaný Web Almanac.

Vydání Web Almanac 2020 je opět k dispozici v online verzi nebo jako PDF ke stažení.

Nejlepší redakční systémy v roce 2020

Protože jsme na webu, který se věnuje redakčním systémům, podívejme se na souhrn zajímavých informací, které se týkají právě CMS:

  • 42 % webových stránek používá nějaký známý redakční systém. Jde o nárůst okolo 6 % proti předchozímu roku.
  • Nejpoužívanější CMS jsou WordPress (31,04 %), daleko za ním jen Joomla (2,05 %) a Drupal (1,98). Analýza letos pracuje s 222 CMS.
  • WordPress meziročně vyrostl o 7 %, Joomla klesla o 8 % a Drupal o 10 %. Výrazně rostly Wix a Squarespace. Bodují také další buildery.
  • Budeme-li se bavit o rychlosti webu a hodnocení Largest Contentful Paint (LCP), pak je na tom nejlépe Drupal s 61 % svých webů, které vyhovují dobrému hodnocení. Joomla má 48 %, Squarespace 37 % a WordPress 33 % rychlých webů ve své množině. Takový Wix je propadák s 8 %. V hodnocení LCP na mobilech platformy pokulhávají za desktopem.
  • FID - First Input Delay - jestliže WordPress, SquareSpace, Drupal a Joomla mají tuto metriku na desktopu na 100 % a pořadí tak určuje její hodnocení na mobilu, Wix opět propadá.
  • CLS - letos hojně diskutovaný Cumulative Layout Shift a posun stránky při jejím načítání. Nejlépe jsou na tom weby s Drupalem (58 % a na mobilu dokonce 70 %). Následuje Joomla a Wix, potom WordPress a až následně Squarespace s 35 %. Obecně je v této oblasti hodně prostoru ke zlepšení.
  • Tvůrci almanachu použili také nástroj Lighthouse. Vybrali měření SEO a přístupnosti. V SEO si nejlépe vedou webmasteři webů na Wix a Squarespace (shodně 93 %), poté WordPress (90 %). Následuje Joomla (86 %) a Drupal (83 %).
  • Z hlediska přístupnosti bodují kupodivu nejlépe weby na Wixu (94 %), následují Squarespace (90 %), WordPress s Drupalem (84 %) a poslední z top pětky Joomla (80 %). Průměrné skóre 78 % ze všech CMS dává opět prostor ke zlepšení.
  • Dopady na životní prostředí. Na základě průměrné velikosti stránky namapované na emise CO2 pomocí Carbon API došli autoři k následujícímu. Medián velikosti stránky je na hodnotě 2,41 MB, což odpovídá emisi 1,5 g CO2.
  • 10 % webů s CMS načítá data o velikosti přesahující 7 MB. Na mobilech je velikost dat zhruba o desetinu megabajtu nižší než na desktopu.
  • Nejpopulárnějším obrazovým formátem zůstává JPEG (33 %), takové WebP je na procentu. Uvidíme, jak to vylepší letošní aktualizace Mac OS, která přináší do Safari podporu WebP a tak už není důvod se mu vyhýbat.

Další zajímavosti z Web Almanac 2020

Vedle CMS se Web Almanac věnuje celé řadě dalších témat. Zaujaly mě statistiky řešení označovaných jako Jamstack. Tedy různých generátorů webů, které vyplivnou čisté HTML, a to můžete hostovat prakticky zadarmo. Rovněž se s takovým řešením nemusíte bát útoku na bezpečnostní díru v redakčním systému.

Adopce Jamstack řešení je okolo 0,72 %, což je sice velice málo, ale je to také téměř dvojnásobný nárůst (dobře, 79% nárůst) oproti předchozímu roku.

Almanach rozpoznává 12 těchto řešení, přičemž na špici je čtverka v podobě Next.js, Gatsby, Hugo a Jekyll.

Téměř 93 % webů nějakým způsobem sleduje své uživatele. Nejčastěji ( 65 %) jde o využití měřidla návštěvnosti Google Analytics. Cookies nejčastěji ukládají doubleclick.net (trackovací doména Google), Facebook a YouTube.

Doporučuji na Web Almanac 2020 kouknout, ať už stavíte weby jakoukoli technologií. Je to zajímavé čtení.