Když jsem spouštěl svůj nový blog o telefonech a systému Windows Phone, rozhodl jsem se, že nepoužiju ani svůj oblíbený Drupal, ani WordPress, ale sáhnu po platformě .NET. Ostatně, web je o Microsoftí technologii. Nakonec jsem se rozhodl využít jednoduchý blogovací redakční systém BlogEngine.NET. Zde je několik mých postřehů ze soužití s tímto systémem.

S BlogEngine.NET jsem přišel do styku někdy před třemi lety, kdy jsem si s ním jen tak hrál, ale reálný web na něm nakonec nevznikl. Posloužil tak jen pro účely článku BlogEngine.NET: jak začít s webem na platformě .NET na Maxiorlovi. To se nyní změnilo a BlogEngine.NET využívám na webu WindowsPhoneBlog.cz.

Co je BlogEngine.NET?

BlogEngine.NET je jednoduchý blogovací systém postavený pro ASP.NET 4.0. Nabízí správu článků v blogu a běžných stránek. Umí různé widgety, témata vzhledu a jeho funkce lze rozšiřovat pomocí pluginů. Do jisté míry. Výhodou pro naše uživatele je bezesporu lokalizace do češtiny.

BlogEngine.NETSvoje data si BlogEngine.NET ukládá do souborů XML, takže případná migrace z hostingu na hosting nebo ze serveru na server je v podstatě jenom záležitostí překopírování souborů. Já zmíněný web hostuji u Active 24, které tímto i po zkušenostech s několika mými hloupými dotazy na technickou podporu vřele doporučuji.

Jak se tu bloguje

Administrační prostředí BlogEngine.NET dovede obhospodařovat více domén, takže chcete-li blogovat z jedné administrace na více webech, můžete. Jen všechny musí směřovat do jedné instalace BlogEngine.NET.

Sekce pro správu obsahu je rozdělena na příspěvky, komentáře, stránky, kategorie, štítky a souborového správce. Jinými slovy z tohoto vidíte, jak je možné obsah v BlogEngine.NET členit.

Vkládání stránky se z uživatelského hlediska od vkládání článku liší jenom tím, že stránky nelze třídit do kategorií a odlišovat štítky. Jako vizuální editor pro úpravu obsahu slouží Summernote.

BlogEngine.NETObrázky vkládané do textu, stejně jako nahrávané soubory jsou automaticky roztříděny do složek na serveru, nenašel jsem možnost, jak to ovlivnit. Co mi docela vadí, tak je absence nějaké kontroly nad tím, v jaké velikosti se obrázky vloží, nebo zda budou provázány do nějaké lightboxové galerie.

BlogEngine.NETZ pohledu metatagů a SEO - jako blogger máte v tomto systému možnost ovlivnit URL adresu příspěvku nebo stránky (slug), zvolit místo sebe jiného autora ze seznamu registrovaných uživatelů, upravit datum publikace a uvést text pro metatag description.

Co mi v BlogEngine.NET chybí?

Kromě lepší kontroly na vkládanými obrázky v BlogEngine.NET postrádám možnost definice vlastních typů obsahu a vlastních polí, která by šla u obsahu vyplňovat a následně se zobrazovala na nějakém místě v šabloně. Vyřešilo by to spoustu problémů, jako je třeba lépe strukturovaný obsah, přidávání ikonek do výpisu článků, zadávání OpenGraph metatagů a jiné věci. Na druhou stranu už by to pak nebyl jednoduchý blogovací systém.

BlogEngine.NETTip: Chcete-li komfortnější open source redakční systém pro ASP.NET, koukněte se na Orchard.

Trošku problém mám s tím, jak funguje vykreslování navigačního menu. Příslušné funkce pro šablonu prostě zpracují odkazy na stránky. Potřebujete-li přidat nějaký další odkaz, musíte tak učinit ručně v šabloně.

BlogEngine.NETCo je rovněž docela nešikovné, je chybějící možnost oddělit část textu zobrazenou ve výpisu článků od části zobrazované v detailu. Lze to řešit doplňkem, ale ne moc elegantně. Stejně tak v podstatě neexistuje způsob, jak do webu vložit reklamní kód ve formě nějakého widgetu. Tedy ve výchozím stavu. Textové widgety totiž obsahují editor, který vložený reklamní kód očeše.

Zajímavá rozšíření

Svou instalaci BlogEngine.NET jsem ponechal s výchozím vzhledem založeným na Twitter Bootstrapu. Bylo ovšem nutné provést drobné úpravy kvůli některým dodatečně přidaným widgetům a tlačítkům sociálních sítí.

Přímo v BlogEngine.NET najdete galerii doplňkových rozšíření a témat vzhledu, které odtud snadno nainstalujete. Já jsem využil:

  • AddThis - tlačítka sociálních sítí, jednak takové to hromadné, ale rovněž i ta samostatná
  • GoogleAsyncAnalytics - vygeneruje měřicí kód Google Analytics, ale můžete jej vložit i celý ručně přímo v nastavení BlogEngine.NET
  • ScriptInjection - přidává nový typ widgetu pro vložení javascriptového kódu

Z těch doplňků a widgetů, které jsou už přímo v instalaci, používám vyhledávání a zaujaly mě antispamové ochrany a podpora syntaxe markdown. Stejně tak se mi líbí podpora komentářů Disqus.

BlogEngine.NETPo pravdě řečeno si nejsem jist, zda bych BlogEngine.NET využil ještě u nějakého jiného jednoduchého webu nebo blogu. Není to můj první jednoduchý redakční systém, hodně často používám rovněž bezdatabázový GetSimple postavený v PHP. BlogEngine.NET mě vyloženě nezklamal, speciální funkce na úrovni třeba Orchardu nebo Drupalu jsem od něj nečekal. Ale stejně tak mě ani výrazně nezaujal.

Ostatně, BlogEngine.NET si můžete vyzkoušet sami. U sebe v počítači jej rozběháte nejjednodušeji pomocí Microsoft Web Platform Installeru.